Perinatolojide ultrasonografik fetal muayene eğitimine ait kazanımların programlanmış değerlendirme yaklaşımı ile değerlendirilmesi
Evaluation of ultrasonographic fetal examination capabilities in perinatology with a programmed assessment approach
- Tez No: 872803
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL ALİMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Sağlık Eğitimi, Obstetrics and Gynecology, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amaç: Perinatoloji yan dal uzmanlık eğitiminde sonografik fetal kalp muayene becerilerine yönelik bir programlanmış değerlendirme sistemi geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu sisteminin, çeşitli veri toplama yöntemlerini kullanan bir ölçme değerlendirme sistematiği içeren, öğrencilerin gelişimini izleyebilen ve etkin geri bildirim sağlayan bir danışmanlık sistemi içerecek şekilde yapılandırılması hedeflenmiştir. Yöntem: Programlanmış değerlendirme çerçevesinin belirlenmesi öncesinde mevcut durumun saptanması için muhtelif dokümanlar incelendi ve mevcut bağlam ortaya konuldu. Sonrasında, açıklayıcı desende karma yöntem kullanılarak mezun ve eğitici görüşlerinin elde edilmesine dayanan ihtiyaç analizine geçildi. Nitel çalışma sonuçları için tematik analiz kullanıldı. Girdilerin değerlendirilmesi ve eğitim etkinliklerinin düzeylerinin belirlenmesinden sonra taslak metne dair dış paydaşların önerdiği düzeltmeler de gerçekleştirilerek programlanmış değerlendirme sistemi oluşturuldu. Bulgular: Nicel araştırmada özellikle ara değerlendirme ve portfolyo kullanımı ile 360 derece değerlendirme oranlarının düşük olduğu saptandı. Geri bildirim, refleksiyon ve danışmanlık alanlarında da eksik mevcuttu. Tematik analizde ise uzmanlık öğrencisinin ilerlemesinin belgelenmesinde eksiklik, nesnel ölçme ve değerlendirme ihtiyacı, yazılı refleksiyon eksikliği, sürece dağılmış farklı değerlendirme yöntemlerinin gerekliliği, asistan karnesi ve portfolyo kullanımı ihtiyacı, ultrasonografi simülasyonu konusunda farklı görüşler ile profesyonelizm ve perinatal danışmanlık üzerine vurgu temaları öne çıkmaktaydı. Sonuç: Tez kapsamında oluşturulan sistemin perinatoloji uzmanlık alanındaki diğer yeterliklere de uyarlanarak programlanmış değerlendirmenin perinatoloji çekirdek eğitim programına entegrasyonu önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim was to establish a programmatic assessment system for evaluating sonographic fetal cardiac examination capabilities of perinatology subspecialty trainees. The system was intended to be structured to include an assessment methodology utilizing a mix of methods of assessment, to monitor trainee progress, and to provide meaningful feedback through mentorship. Method: Before determining the framework for the programmed evaluation, various documents were reviewed to identify the current conjuncture and establish the context. Subsequently, a needs analysis based on obtaining the views of graduates and medical teachers was conducted, using an exploratory sequential mixed methods design. Thematic analysis was carried out for qualitative data. After evaluating the input and construction of deliberate set of longitudinal assessment activities, suggested revisions from external stakeholders regarding the draft were incorporated, resulting in the establishment of the programmed assessment system. Results: Quantitative data revealed low use of 360-degree feedback, intermediate evaluation and portfolio approach. There were also gaps in formative feedback, reflection, and supervision activities. Deficiencies in documentation of trainee progress, need for objective assessment and evaluation, lack of formal written reflection and feedback, requirement for diversified formative assessment methods, mixed opinions on ultrasound simulation, need for more efficient use of portfolio, and emphasis on professionalism and perinatal counseling were the main themes uncovered in thematic analysis. Conclusion: The constructed assessment system within this thesis is proposed to be adapted for further competencies in perinatology subspecialty training with integration into perinatology core curriculum consisting of a programmatic approach.