Açı içermeyen sınırsız bölgelerde cebirsel polinomların türevleri ile ilgili bazı eşitsizlikler
Some inequalities related to derivatives of algebraic polynomials in unbounded regions with angles
- Tez No: 872827
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE PELİN ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, cebirsel polinomların türevlerinin düzgün normlarının sonsuz bölgede modülce artışlarının düzgün sınırlı bölgede değerlendirilip ve bu değerlendirmede eğrinin ağırlık fonksiyonunun etkisi incelendi. Bernstein-Walsh Lemması, bölge genişlediği zaman polinomun modülce ne kadar artabileceğini belirtmiştir. Ayrıca açı içermeyen sınırsız bölgelerde tanımlanan keyfi cebirsel polinomların türevleri için Bernstein, Markov ve Nikol'skii tipi eşitsizlikler belirli ağırlık fonksiyonuna göre ağırlıklı Lebesgue uzayında incelenip ilgili teoremler ve ispatlar ile gösterilmiştir. Bu teoremleri ispatları yapılırken Cauchy integral formülünden yararlanılmıştır. Bu çalışma önceki dönemlerde Sayın Özkartepe polinomun düzgün normlarının modülce bölgede artışını araştımıştır. Bu çalışmada ise cebirsel polinomun türevlerinin bölgedeki artışları araştırıldı ve ağırlık fonksiyonunun etkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the moduli increases of the smooth norms of the derivatives of algebraic polynomials in the infinite region were evaluated in the uniform limited region, and the effect of the weight function of the curve was examined in this evaluation. The Bernstein-Walsh Lemma states how much the polynomial can increase in module when the region expands. In addition, Bernstein, Markov and Nikol'skii type inequalities for the derivatives of arbitrary algebraic polynomials defined in unlimited regions that do not contain angles are examined in the weighted Lebesgue space according to a certain weight function and demonstrated with relevant theorems and proofs. While proving these theorems, Cauchy integral formula was used. In this study, in previous periods, Mrs. Özkartepe investigated the increase of the smooth norms of the polynomial in the region by module. In this study, the increases in the region of the derivatives of the algebraic polynomial were investigated and the effect of the weight function was examined.