Alzheimer hastalarına bakım veren yakınlarının duygusal tepkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the emotional reactions of caregivers of Alzheimer patients
  1. Tez No: 872914
  2. Yazar: SAFVET HAMİDİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ALZHEİMER HASTALARINA BAKIM VEREN YAKINLARININ DUYGUSAL TEPKİLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Giriş ve Amaç: Dünya nüfusu hızla yaşlanmaktadır ve buna bağlı olarak ileri yaşta görülen hastalıklar daha sık karşımıza çıkmaktadır. Bunların en başında da demans ve demansın en sık nedeni olan Alzheimer hastalığı gelmektedir. Bu hastaların bakımı ve bakım veren üzerinde oluşan yük önemli bir toplum sağlığı problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla beraber Alzheimer hastalığının doğası gereği yaşanılan sürekli kayıplar bakım verende 'muğlak bir kayıp' duygusu yaşatmakta ve bu da ölüm öncesi yas sürecini başlatmaktadır. Ölüm öncesi yas süreci hakkında yeterince çalışma yapılmadığından, çok iyi tanımlanamamış ve depresyon gibi hastalıklarla çoğu zaman karıştırılmıştır. Bu bağlamda çalışmamızda bakım verenin yükünü, yaşadığı duygusal deneyimleri ve ölüm öncesi yas sürecini daha iyi anlamak ve bu konuda daha kapsamlı ve etkili çözüm önerileri sunmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız, evrenini Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Evde Sağlık Birimi'nde kayıtlı olan 257 Alzheimer hastasının birinci derecede bakımından sorumlu ve ücret almaksızın bakım veren yakınlarının oluşturduğu kesitsel bir çalışmadır. Araştırma verileri Sosyo-demografik Veri Anketi ve Marwit-Meuser Bakım Veren Yas Ölçeği aracılığıyla elde edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 25 (Statistical Package for the Social Sciences, version 25) istatistik programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE EMOTIONAL REACTIONS OF CAREGIVERS OF ALZHEIMER PATIENTS Introduction and Aim: The world population is rapidly aging, leading to an increased prevalence of diseases associated with advanced age. Among these, dementia and Alzheimer's disease, the most common cause of dementia, stand out. The care of individuals with these conditions and the burden on caregivers present a significant public health challenge. Additionally, the nature of Alzheimer's disease inherently induces a sense of 'ambiguous loss' in caregivers due to the continuous losses experienced, initiating a pre-death mourning process. Since there is insufficient research on the pre-death mourning process, it has often been inadequately defined and confused with conditions such as depression. In this context, our study aims to better understand the caregiver's burden, emotional experiences, and the pre-death mourning process, providing more comprehensive and effective solutions. Materials and Methods: Our research is a cross-sectional study involving the primary caregivers, who are unpaid family members, responsible for 257 Alzheimer's patients registered in the Ankara Bilkent City Hospital Home Health Unit. Research data were obtained through a Socio-demographic Data Questionnaire and the Marwit-Meuser Caregiver Pre-death Grief Scale.