60-72 aylık çocuklarda çevresel sürdürülebilir davranışların ve iklim değişikliği sağlık etkileri farkındalığının artırılmasına yönelik eğitim etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of an educational activity to promote environmentally sustainable behaviors and awareness of health effects on climate change in 60- 72 month old children
  1. Tez No: 872915
  2. Yazar: EZGİ YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada ebeveynlerin küresel iklim değişikliği farkındalık düzeyi ve 60-72 aylık çocuklarda çevreye yönelik sürdürülebilir davranışlarının, iklim değişikliği sağlık etkileri farkındalığının çocuklara uygulanacak olan eğitim programı sonrasında etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma Ocak 2024-Nisan 2024 tarihleri arasında Eskişehir Odunpazarı Belediyesi Gündüz Bakımevi ve Kreşlerinde öğrenim gören 60- 72 aylık çocuklarda yapılan bir müdahale araştırmasıdır. Çalışmada müdahale grubunda en az 36 kişi olması gerektiği hesaplandı ve 41 çocuk araştırmaya dahil edildi. ''Küresel İklim Değişikliği Farkındalık Ölçeği'' ebeveynlerin iklim değişikliği farkındalığını ve ''60-72 Aylık Çocuklar için Çevresel Sürdürülebilirlik Ölçeği'' çocukların çevresel sürdürülebilir davranışlarını değerlendirmek için kullandı. Ayrıca ebeveynlerin ve çocukların küresel iklim değişikliği sağlık etkileri bilgilerini ölçmek amacıyla iki ayrı ''Küresel İklim Değişikliği Sağlık Etkileri'' ile ilgili önermeler hazırlandı. Araştırmanın müdahale aşamasında için bir eğitim etkinliği oluşturuldu. Çocuklardan 68-72 aylık , okul öncesi eğitime başlama zamanı 60 ay ve altında, anne öğrenim durumu üniversite ve üzerinde olanların, iklim değişikliği kavramını daha önce duyanların, doğada vakit geçirmeyi seven ve çevreyi koruyanların sürdürülebilirlik ölçeği puanları daha yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the level of parents' awareness of global climate change, environmentally sustainable behaviors of 60-72 month old children and the effectiveness of an educational programme for children regarding the awareness on health effects of climate change. The study is an intervention study conducted between January 2024 and April 2024 among 60-72 month old children attending the day care centre and nurseries of Eskişehir Odunpazarı Municipality. It was calculated that at least 36 people should be in the intervention group, and 41 children were included in the study. The“Global Climate Change Awareness Scale”was used to assess parents' awareness of climate change and the“Environmental Sustainability Scale for 60-72 Month Old Children”was used to assess children's environmentally sustainable behavior. In addition, two separate statements on the“Global Impact of Climate Change on Health”were prepared to measure parents' and knowledge of global climate change's impact on health. A training activity was developed for the intervention phase of the research. The sustainability scale scores were higher for children who were aged between 68-72 months, who had commenced preschool education by or before 60 months, whose mothers achieved a university or higher level education, who had previously heard of climate change, who enjoyed spending time in nature and who reported engaging in environmental conservation.