Neonatal brakiosefalik ven kateterizasyonlarının komplikasyonlar açısından retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective evaluation of neonatal brachiocephalic vein catheterizations in terms of complications
  1. Tez No: 872927
  2. Yazar: ESER ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÜZÜMCÜGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Şimşek E. Neonatal brakiosefalik ven kateterizasyonlarının komplikasyonlar açısından retrospektif olarak incelenmesi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Tezi. Ankara, 2024. Bu çalışmadaki amacımız özellikle komplikasyon riskinin yüksek olduğu ve santral venöz kateterizasyonun zor olduğu neonatal dönemde, US eşliğinde brakiosefalik venden yerleştirilen santral kateterlerin tromboz, enfeksiyon ve mekanik komplikasyonlar açısından incelenmesidir. Çalışmamıza Ocak 2018 ve Aralık 2022 yılları arasında, post-konsepsiyonel yaşı 44 hafta ve altında olup, brakiyosefalik ven kateterizasyonu yapılmış 71 yenidoğana ait 89 kateter dahil edildi. Demografik olarak kronolojik yaş, gestasyonel yaş, postkonsepsiyonel yaş, vücut ağırlığı, cinsiyet, bunlara ek olarak kateterin endikasyonu, cerrahi ile ilişkisi, kateter yeri ve boyutu, çıkarılma sebebi ve kateter kalış süresi kaydedildi. Toplam kateter izlem süresi 1193 gün, toplam komplikasyon insidansı 19.28/1000 kateter günü (%95CI 12.88-28.76), CLABSI insidansı 5.87/1000 kateter günü (%95CI 2.84-12.06), trombotik komplikasyon insidansı 3.35/1000 kateter günü (%95CI 1.30-8.58), mekanik komplikasyon insidansı ise 10.06/1000 kateter günü (%95CI 5.76-17.49) olarak hesaplandı. Vücut ağırlığının
Özet (Çeviri)
Simsek E. Retrospective evaluation of neonatal brachiocephalic vein catheterizations in terms of complications. Hacettepe University, Thesis in Anesthesiology and Reanimation, Ankara, 2024. Our aim in this study is to evaluate central catheters placed in the brachiocephalic vein under US guidance in terms of thrombosis, infection and mechanical complications, in neonates. In the neonatal period the risk of complications is high and central venous catheterization is challenging. Between January 2018 and December 2022, 89 catheters from 71 neonates whose post-conceptional age was 44 weeks and below and who underwent brachiocephalic vein catheterization were included in our study. Chronological age, gestational age, postconceptional age, body weight, gender, as well as the indication of the catheter, its relationship with surgery, side and size of the catheter, cause of removal, and catheter dwell time were obtained. Total catheter monitoring time was calculated as 1193 days, total complication incidence was 19.28/1000 catheter days (95%CI 12.88-28.76), CLABSI incidence was 5.87/1000 catheter days (95%CI 2.84-12.06), thrombotic complication incidence was 3.35/1000 catheter days (% 95CI 1.30-8.58), while the mechanical complication incidence was 10.06/1000 catheter days (95%CI 5.76-17.49). Although no significant relationship was observed between body weight and the total complication rate (p = 0.301), body weight