Futbolda komut yöntemi antrenmanlarının 10-15 yaş çocuklarda reaksiyon zamanı üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of command method training in soccer on reaction time in 10-15 year old children
- Tez No: 872926
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı, 10-15 yaş arasında işitsel, görsel ve dokunsal komut yöntemlerinin futbolda görsel reaksiyon zamanlarına etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla birlikte komut antrenmanlarının arasında hangisinin kısa zaman içerisinde daha etkili olduğunu ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 10-15 yaş grubu 32 erkek futbolcu çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen çocuklar randomize bir şekilde 4 ayrı gruba ayrılmıştır. Komut antrenmanları toplamda 8 haftalık sürede haftada 2 gün olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Bunun dışında futbolcular haftalık kendi futbol antrenmanlarına devam etmişlerdir. Kontrol grubu sadece ön test-son test ölçümlerine katılmış olup sadece kendi futbol antrenmanlarına katılmışlardır. 8 haftalık antrenman programının bir gün öncesinde ön test verileri için futbolcuların görsel reaksiyon zamanları test edilmiştir. 8 haftalık antrenman periyodu tamamlandıktan sonra son test verileri için son antrenman haftasından bir gün sonra tekrar görsel rekasiyon zamanları test edilmiştir. Futbolcuların görsel reaksiyon testleri https://humanbenchmark.com/tests/reactiontime adresindeki program ile 5 tekrar şeklinde ölçülmüştür ve ortalaması alınmıştır. Elde edilen verilerin normallik sınamasını Shapiro-Wilk testi ile yaptıktan sonra reaksiyon sürelerinin ön-son test verilerin karşılaştırılması için Paired Sample t Testi kullanılmıştır. Grupların ön-son testten aldıkları reaksiyon zamanı ortalama farklarının gruplar arası karşılaştırılması için One Way Anova ve LSD testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of audio, visual and tactile command methods on the visual movement times of the most movements in football in boys between the ages of 10-15 who are involved in the branch of football. This reveals which of the intended command workouts is more effective in a short time. For this purpose, 32 male football players in the 10-15 age group who were trained in football schools were included. The football players included in the study are randomly divided into 4 separate groups. The matches were held 2 days a week for a total of 8 weeks. Apart from this, the football players continued their weekly football training. The control group only participated in the pre-test and post-test measurements, and apart from that, they did not participate in the command training and only participated in their own football training. One day before the 8-week training program, the visual reaction times of the football players were tested for pre-test data. After the 8-week training period was completed, visual reaction times were tested again one day after the last training week for post-test data. Visual reaction tests of football players were measured in 5 repetitions with the program at https://humanbenchmark.com/tests/reactiontime and the average was taken. After testing the normality of the obtained data with the Shapiro-Wilk test, the Paired Sample t Test was used to compare the pre-post test data of reaction times. One Way Anova and LSD test were used to compare the mean differences in reaction time of the groups from the pre-post test.