Pilonidal sinüs hastalığının tedavisinde kristalize fenol uygulaması ile unroofing küretaj yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of crystallized phenol application and unroofing curettage methods in the treatment of pilonidal sinus disease
- Tez No: 872977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ ARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, pilonidal sinüs hastalığının tedavisinde kristalize fenol uygulaması ve unroofing küretaj yöntemlerinin sonuçlarını karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2023 ile Kasım 2023 arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi polikliniğine başvuran 48 hasta çalışmaya alınmıştır. Çalışma prospektif randomize kohort çalışma olarak planlanmıştır. Hastalar 3 gruba eşit sayıda randomize olarak dağıtılmıştır. 1. Gruba Kristalize fenol uygulaması, 2. Gruba unroofing küretaj yöntemi ve 3. Gruba kombine yöntem uygulanmıştır. Tüm işlemler lokal anestezi altında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to compare the results of the crystalized phenol treatment and unroofing curettage techniques in the treatment of pilonidal sinus disease. Materials and Methods: Between January 2023 and November 2023, 48 patients who applied to the Istanbul Training and Research Hospital outpatient clinic were enrolled in the study. The study was planned as a prospective randomized cohort study. Patients were randomly allocated into three groups with equal numbers. The 1st group received crystallized phenol application, the 2nd group underwent unroofing curettage method, and the 3rd group received combined method. All procedures were performed under local anesthesia.