Determination of control input using bilinear interpolation method and controller design in four-rotor unmanned aerial vehicles
Dört rotorlu insansız hava araçlarında bilineer interpolasyon yöntemi kullanılarak kontrol girişinin belirlenmesi ve kontrolcü tasarımı
  1. Tez No: 872994
  2. Yazar: ÜZEYİR VARLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR AKBATI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
This dissertation aims to investigate the six-degree-of-freedom model of an unmanned aerial vehicle (UAV) and design the attitude feedback control using the Newton-Euler equation. Additionally, the driving force varies depending on the PWM and battery voltage. The PWM was calculated using MATLAB by linear interpolation between battery voltage and thrust force. The design and implementation of a drone controller were also carried out using the STM32 microcontroller. The structure of this thesis is as follows: First, the basic principles of drone flight dynamics,bilineear interpolation mehtod and the essential components, sensors, and communication modules required for a drone are explained. The hardware and software design of the STM32-based flight controller is then discussed, detailing the integration of the MPU9250 sensor and the implementation of control algorithms such as the Mahony AHRS algorithm.
Özet (Çeviri)
Bu tez, insansız hava aracının altı serbestlik dereceli modelini araştırmayı ve Newton-Euler denklemi kullanarak duruş geri besleme kontrolünü tasarlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, sürüş kuvveti PWM ve pil voltajına bağlı olarak değişmektedir. PWM, MATLAB kullanılarak pil voltajı ile itme kuvveti arasında lineer interpolasyon yapılarak hesaplandı. Bir drone kontrolörünün tasarımı ve uygulaması da STM32 mikrodenetleyici kullanılarak gerçekleştirildi. Tezin yapısı şu şekildedir: İlk olarak, drone uçuş dinamiklerinin temel prensipleri,bilineer interpolasyon ve drone için gerekli olan temel bileşenler, sensörler ve iletişim modülleri açıklanmaktadır. Ardından, STM32 tabanlı uçuş kontrolörünün donanım ve yazılım tasarımı, MPU9250 sensörünün entegrasyonu ve Mahony AHRS algoritması gibi kontrol algoritmalarının uygulanması detaylandırılmaktadır.