Enerji iletim ve dağıtım sistemlerinde rüzgar enerji santrallerinin güç akışına etkilerinin incelenmesi
In power transmission and distribution system of the wind energy plants to study the effects on power flow
  1. Tez No: 873099
  2. Yazar: TUNCAY ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN İZGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde enerji, üretimin ana girdilerinden birisidir. Mevcut enerji kaynaklarını ekonomik ve güvenli bir şekilde kullanabilmek günümüzde çok önemli hale gelmiştir. Ülkemizde kullanılan teçhizatlarda farklı standartlar olduğu için elektrik enerjisinin üretim, iletim, dağıtım, tüketim ve kontrolünde sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu sıkıntıları gidermenin en etkili yolu, tüm elektrik tesislerinde ar-ge çalışması yapmak, ileri teknoloji ürünü otomasyon sistemleri kurmak ve geliştirmektir. Matlab, temel matematik ve mühendislik dallarında kullanıcıya ciddi imkânlar sunar. Bu tez çalışmasında 154 kV/34,5 kV elektrik iletim ve dağıtım şebekesi, Simulink araç kutusu kullanılarak modellenmiş ve analiz edilmiştir. Ayrıca sisteme yenilenebilir enerji santralleri belirlenen senaryolarla dahil edilerek sistem tepkisi enerji kalitesi açısından incelenmeye çalışılmıştır. Özellikle değişik rüzgâr türbini generatör çeşitlerinin şebekeye bağlantı sorunları ve enerji kalitesine etkileri incelenmiş ve yapılan simülasyonlar aracılığıyla gerekli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
At the present day, energy is the main input of production and it has became much important to use the existing energy sources economically and safely. In our country, it is faced difficulties at the production, transmission and distribution of electrical energy due to the different standarsts used at equipment. The most effective way of resolving these problems, do R & D work in all power plants, high-tech automation systems is to establish and develop. Matlab presents serious possibilities to the user at basic maths and engineering. In this thesis study, with 154 kV/34,5 kV electricity transmission and distribution network is modelled and analysed by using the Simulink toolbox. In addition to the system by including renewable energy plants with the specified system response scenarios in terms of power quality have been studied. In particular, various types of wind turbine generator and power quality of the network connectivity issues were investigated and the necessary recommendations have been presented through simulation.