Kolonoskopi yapılan hastalarda tam kan sayımı ve sistemik immün inflamatuar indeks'in malignite tanısında prediktif değeri
The predictive value of complete blood count and systemic immune-inflammatory index in the diagnosis of malignancy in patients undergoing colonoscopy
- Tez No: 873108
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kolorektal kanser (KRK), dünya çapında en sık görülen kanser türlerinden biridir ve kansere bağlı ölümlerin önde gelen sebeplerindendir. Çalışmamızda tam kan sayımı ile elde edilebilen parametrelerin KRK tanısı koymadaki prediktif değerini belirlemek amaçlanmaktadır. KRK'nın erken teşhisi ve tedavisi için hastaları kısa sürede ileri merkeze sevk ederek hastalığa bağlı morbidite ve mortalitenin azaltılması, aynı zamanda maliyet etkin tarama yöntemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmak hedeflenmiştir. Çalışmamızda Tokat Gaziosmanpaşa Üniversite Hastanesi'nde 01.10.2013- 01.10.2023 tarihleri arasında kolonoskopi yapılıp, kolonoskopiden önceki 0-30 gün içerisinde hemogram tetkiki bakılmış hastalar değerlendirilmiştir. Hastaların demografik verileri, hemogram sonucu, kolonoskopi sonucu ve histopatolojik verileri kaydedilmiştir. Kolonoskopi sonucuna göre hastalar normal, benign, premalign ve malign olarak gruplandırılmış ve gruplar arasında hematolojik parametreler karşılaştırılmıştır. Hastane kayıtlarında, 01.10.2013-01.10.2023 tarihleri arasında kolonoskopi yapılan 14.456 kişi tespit edilmiştir. Dâhil etme ve dışlama kriterine uygun 282 hasta çalışmaya dâhil edilmiştir. Çalışma grubunun %48,9'u (n=138) erkek, %51,1'i (n=144) kadın olup, %81,2'si (n=229) 50-70 yaş aralığında, %18,8'i (n=53) 70 yaş üzerindedir.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer (CRC) is one of the most common cancers worldwide and the leading cause of cancer-related deaths. The aim of this study was to determine the predictive value of parameters obtained by complete blood count in the diagnosis of CRC. It was aimed to reduce morbidity and mortality related to the disease by referring patients to an advanced center in a short time for early diagnosis and treatment of CRC, and to contribute to the development of cost-effective screening methods. In our study, patients who underwent colonoscopy at Tokat Gaziosmanpaşa University Hospital between 01.10.2013 and 01.10.2023 and had a hemogram examination within 0-30 days before colonoscopy were evaluated. Demographic data, hemogram result, colonoscopy result and histopathologic data were recorded. Patients were grouped as normal, benign, premalignant and malignant according to the results of colonoscopy and hematologic parameters were compared between the groups. In the hospital records, 14,456 people who underwent colonoscopy between 01.10.2013-01.10.2023 were identified. A total of 282 patients who met the inclusion and exclusion criteria were included in the study. In the study group, 48.9% (n=138) were male and 51.1% (n=144) were female, 81.2% (n=229) were between 50-70 years of age and 18.8% (n=53) were over 70 years of age.