Hava izoleli trafo merkezleri ve gaz izoleli trafo merkezlerinin iş sağlığı ve güvenliği yönünden karşılaştırılması
Comparison of air insulated substations and gas insulated substations in terms of occupational health and safety
- Tez No: 873151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Elektrik enerjisini tüketimi nüfusla ve gelişmişlikle doğru orantılı olarak artmaktadır. Dolayısıyla elektriğin dağıtımını sağlayan trafo merkezlerinin sayısı ve çeşitliliği de artmaktadır. Elektriğin, üretildiği santrallerden yüksek gerilime çevrilip iletilmesi ve orta gerilime dönüştürülmesi, sonrada orta gerilimden düşük gerilime dönüştürülmesi trafo merkezleri tarafından yapılmaktadır. Yüksek gerilim tesislerinin kurulumu ve işletilmesi ulusal ve uluslararası standartlara uygun yapılmalıdır. Bu nedenle elektrik projelerinde bu standart ve düzenlemeler önemlidir. Ülke elektrik şebekesinin düğüm noktalarını oluşturan, trafo merkezlerinde uygulanan iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları tezin temel konusudur. Trafo merkezleri kurulum bakımından hava izoleli ve gaz izoleli olarak ayrışmaktadır. Bu iki trafo merkezi işletilmesinde uygulanan iş sağlığı ve güvenliği kuralları karşılaştırmalı analiz yöntemi ile incelenmiş olup İstanbul örneği bağlamında bu iki trafo merkezinde yapılan risk değerlendirmeleri karşılaştırılmıştır. Yapısal farklılıklar nedeniyle farklı elemanlara ve tehlikelere sahip bu trafo merkezlerinin risk değerlerinin farklılaştığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Electrical energy consumption increases in direct proportion to population and development. Therefore, the number and diversity of transformer centers that distribute electricity are also increasing. Conversion of electricity from medium voltage to low voltage is done by transformer centers. Transformer centers transmit electricity between cities and deliver it to end users. Installation and operation of high voltage facilities must be carried out in accordance with national and international standards. Therefore, these standards and regulations are important in electrical projects. Occupational health and safety practices in these centers, which enable the creation of high voltage and its conversion to low voltage by transformer centers, are the main subject of this thesis. Transformer centers are divided into air insulated and gas insulated in terms of installation maintenance. The occupational health and safety rules applied in the operation of these two substations were examined by comparative analysis method, and the risk assessment tables made in these two substations were compared in the context of the Istanbul example. It is seen that the risk values of these substations, which have different elements and hazards due to structural differences, differ.