Gaz yalıtımlı istasyonlar
Gas insulated substations
- Tez No: 128713
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİN GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Elektrik Üretim ve İletim teknolojisinin gelişmesiyle 1950'li yıllarda Y.G. teçhizatında izolasyon sağlayıcı olarak kullanılan yağ ve hava'dan SF6 gazına geçiş başlamıştır. Bu tezde SF6 izolasyonunun kullanılma sebepleri, SF6 izolasyonlu bir trafo merkezinin teçhizatı ve genel yapısı, bu merkezlerdeki özel problemler, izolasyon ve işletme açısından konvansiyonel merkezlere üstünlükleri anlatılmış; şu an işletmede olan 154 / 34,5 kV. Bahçelievler G.I.S.'in devreye alınmadan önceki test sonuçları ve G.I.S.'e ait fotoğraflar verilmiştir. Ayrıca, konvansiyonel merkezler ile Gaz İzoleli Merkezler arasındaki maliyet karşılaştırması için TEAŞ Genel Müdürlüğü Araştırma Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanlığınca yayınlanan 1 999 Birim Fiyatlarından alıntılar tezde sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Gaz yalıtımlı istasyonlar, SF6 gaz yalıtımı, devre kesiciler, SF6 izolasyonlu salt, metal mahfazalı salt.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In 1950's, within the technological developments electricity producing and transmission, using SF6 gas instead of using lubricant and air as isolation provider in H.V. equipment has been started. In this thesis presented below, the reasons for using SF6 insulation is given, the general structure and equipment of a SF6 insulated transformer substation, the special problems in such substations, and the superiorities against the conventional substations as of insulation and operation are explained. Also, the pre-operation test results of 154 / 34,5 kV. Bahçelievler G.I.S. which is under operation at the moment and some photos of the mentioned G.I.S. has been provided. In addition, also presented in this thesis is the 1999 base unit prices published by TEAS General Management, Research, Planning and Coordination Department to see the cost comparison between conventional substations and gas insulated substations. Keywords : Gas insulated substation, SF6 gas insulation, circuit breakers, SF6 switchgear, metal enclosed switchgear. VI