Vitiligo hastalarında işitsel değerlendirme ve bunun oksidatif stresle ilişkisi
Auditory evaluation in vitiligo patients and its association with oxidative stress
  1. Tez No: 873199
  2. Yazar: HATİCE BÜŞRA KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TAMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Vitiligo melanositlerin kaybıyla karakterize edinsel kronik depigmente deri hastalığıdır. Patogenezinde oksidatif stres, inflamatuar mediatörler, otoimmünite gibi birçok mekanizma yer almaktadır. Yapılan çalışmalar vitiligonun yalnızca cildi etkileyen bir hastalık olmadığını aynı zamanda iç kulaktaki melanositlerin kaybıyla işitsel anormalliklere sebep olduğunu göstermiştir. Melanositler, işitme için önemli metabolik fonksiyonlara sahip bölgelerde bulunurlar ve kohleadaki tüy hücre fonksiyonu için elektriksel potansiyele katkıda bulunurlar. Oksidatif stres tüy hücrelerine doğrudan zarar vererek işitme kaybına neden olabilir. Bu çalışma ile aralarındaki benzer patogenezden yola çıkarak vitiligo hastalarında eşlik eden işitsel bozuklukların değerlendirilmesi ve işitsel bozukluk patogenezinin oksidatif stres açısından araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 80 vitiligo hastası ile yaş ve cinsiyet uyumlu 80 gönüllü kontrol dahil edildi. Hastalara ve kontrol grubuna konvansiyonel saf ses ve yüksek frekans odyometri testi yapıldı. Saf ses odyometri için 0,25-8 kHz frekanslar, yüksek frekans odyometri için 9-12,5 kHz frekanslardaki eşik değerleri değerlendirildi. Hasta ve kontrol grubunda serum total süperoksit dismutaz (SOD) enzim aktivitesi, tiyol disülfit dengesi, iskemi modifiye albümin (IMA) düzeylerine bakıldı. Bulgular: Vitiligo hastalarının 34'ünde (%42,5) işitme kaybı saptanırken, kontrol grubunun 17'sinde (%21,3) işitme kaybı mevcuttu. Vitiligo grubunda işitme kaybı varlığı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak yüksek saptandı (p=0,017). Vitiligo hastalarında yaş ve başlangıç yaşı arttıkça işitme kaybının arttığı bulundu. Oksidatif stres biyobelirteçlerinden tiyol disülfit dengesini gösteren değerler ve IMA düzeyi açısından hasta ve kontrol grubu arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p> 0,05). Total SOD aktivitesi medyan ve çeyrekler arası değerleri hasta grubunda 5,5 (4,37-7,86), kontrol grubunda 4,66 (2,62-6,11) U/L bulundu. Total SOD aktivitesi hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı daha yüksekti (p=0,013). Total SOD aktivitesi değerinin >4,51 U/L olması vitiligo için %71 duyarlı ve %50 x özgül bulundu. Vitiligo hastalarında işitme kaybı olan ve olmayanlar arasında oksidatif stres belirteçleri açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p> 0,05). Sonuç: Çalışmamız vitiligo hastalarında işitme kaybı ve olası işitme kaybının oksidatif stres belirteçleri ile olan ilişkisini değerlendiren ilk çalışmadır. İleri yaştaki vitiligo hastaları ve/veya ileri yaş başlangıçlı vitiligo hastaları sensörinöral işitme kaybı gelişimi açısından risk altındadır. Bu çalışmada vitiligo hastalarında işitme kaybının patogenezi ve biyobelirteci olabilecek bir parametre tespit edilemedi ancak daha geniş çaplı ve patogenezde rol alabilecek diğer yolakları ele alan araştırmalar bu konuya ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: Vitiligo is an acquired chronic depigmenting skin disease characterized by the loss of melanocytes. Its pathogenesis involves various mechanisms such as oxidative stress, inflammatory mediators, and autoimmunity. Studies have shown that vitiligo not only affects the skin but also leads to auditory abnormalities through the loss of melanocytes in the inner ear. Melanocytes are found in regions crucial for hearing metabolism and contribute to the electrical potential for cochlear hair cell function. Oxidative stress can directly damage hair cells, leading to hearing loss. This study aims to evaluate accompanying auditory disorders in vitiligo patients and investigate the pathogenesis of auditory disorders from the perspective of oxidative stress. Materials and Methods: The study included 80 vitiligo patients matched for age and gender with 80 volunteer controls. Conventional pure-tone and high- frequency audiometry tests were conducted for patients and the control group. Threshold values for frequencies ranging from 0,25 to 8 kHz were evaluated for pure-tone audiometry, while frequencies ranging from 9 to 12,5 kHz were evaluated for high-frequency audiometry. Serum total superoxide dismutase (SOD) enzyme activity, thiol disulfide balance, and ischemia-modified albumin (IMA) levels were assessed in both patient and control groups. Results: Hearing loss was detected in 34 (42.5%) of vitiligo patients, while in 17 (21.3%) of the control group. The presence of hearing loss was statistically higher in the vitiligo group (p=0.017). Increasing age and late onset age in vitiligo patients were found to be associated with an increase in hearing loss. There was no statistically significant in thiol disulfide balance and IMA levels between vitiligo patients and control group (p>0.05). The median and interquartile range of total SOD activity were found to be 5.5 (4.37-7.86) U/L in the patient group and 4.66 (2.62- 6.11) U/L in the control group. Total SOD activity was significantly higher in vitiligo patients than control group (p=0.013). A total SOD activity value >4,51 U/L was found to be 71% sensitive and 50% specific for vitiligo. There was no statistically xii significant difference in oxidative stress markers between vitiligo patients with and without hearing loss (p>0.05). Conclusion: Our study is the first to evaluate the relationship between hearing loss and potential hearing loss with oxidative stress markers in vitiligo patients. Elderly vitiligo patients and/or those with late-onset vitiligo are at risk for sensorineural hearing loss development. Although the pathogenesis of hearing loss and a parameter that could serve as a biomarker could not be determined in this study, further research focusing on broader pathways that may play a role in pathogenesis will shed light on this issue.