Hastaneye yatış gerektiren toplum kökenli pnömoni olgularında toraks ultrasonografisinin tanı ve takipteki yeri
Diagnosis and follow-up value of ultrasonography for community-accured pneumoni̇a cases requesting hospital
- Tez No: 873261
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ŞENER CÖMERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: Pnömoni, akciğer parankiminin enflamasyonu olarak tanımlanır ve günümüzde yaygın antibiyotik kullanımı ve etkin bağışıklama programlarına rağmen tüm dünyada enfeksiyon kaynaklı ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Bu nedenle erken ve doğru tanı koyularak tedavisinin başlanması, mortalite ve morbiditenin azaltılması açısından oldukça önemlidir. Uygun klinik bulguların varlığında çekilen PA (postero-anterior) grafide infiltrasyonun görülmesi tanı için yeterli olmakla birlikte PA grafi'nin tek boyutlu olması, yorumcular arasında değişkenlik göstermesi ve kör noktalarda lezyonun gözden kaçabilmesi nedeni ile pnömoni tanısında güçlük yaşanabilmektedir. Ayrıca yatan hastaların tanı ve takibinde birden fazla grafi çekilmesi, hastaları radyasyon maruziyeti altında bırakmaktadır. Çalışmanın amacı ise son yıllarda akciğer görüntülemede kullanım sıklığı oldukça artan, uygulama sırasında radyasyon maruziyeti olmayan, daha düşük maliyetli, portable olarak kullanılabilen, daha kolay ulaşılabilir ve tekrarlanabilir bir yöntem olan ultrasonografinin, toplum kökenli pnömoni tanısında ve takibinde güncel rehberlerde belirtilen metodolojiler ışığında PA grafiye alternatif olarak kullanılabileceğini göstermektir. Materyal ve Metod: Çalışmaya Şubat 2021 - Haziran 2022 tarihleri arasında Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği'ne toplum kökenli pnömoni tanısı ile internasyonu yapılan 28 hasta dahil edildi. Lokal etik kurul onayı alınan çalışma, tek merkezli ve prospektif bir çalışma olarak planlandı. Çalışma kriterlerine uygun 28 hastaya; yatışında, yatışının 3-4. günlerinde ve yatışının 7-10. günlerinde olmak üzere toplam 3 kez ultrasonda deneyimli tek hekim tarafından ultrason uygulandı. Ultrasonografik muayene, hekimin yatış ve takip süresince hastaların radyolojik bulguları hakkında bilgisi olmadan yapıldı ve bulgular kayıt altına alındı. Aynı zamanda hastaların yatışında klinik, laboratuar ve PA grafi bulguları kayıt altına alındı. Hastaların yatış ultrason bulguları ile yatış PA grafi bulguları karşılaştırıldı. Ayrıca ultrason bulgularının takipteki değişimi ile klinik, laboratuar ve PA grafi bulgularının takipteki değişimi karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamız %64,3'ü (n=18) erkek, %35,7'si (n=10) kadın toplam 28 toplum kökenli pnömoni hastası ile yapılmıştır. Çalışmaya katılan hastaların yaşları 28 ile 91 arasında değişmekte olup, ortalama 62,89±15,67 yaş olarak saptanmıştır. Ultrasonografinin toplum kökenli pnömoni'yi saptamadaki duyarlılığı %100, PA grafinin ise %89,2 olarak bulunmuştur. Ultrasonografi ve PA grafi arasında pnömonik infiltrasyon alanının lokalizasyonunu saptama açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Pneumonia is defined as the inflammation of the lung parenchyma and is ranked as the first cause of death resulting from infection worldwide despite the widespread use of antibiotics and effective immunization programs. Therefore, initiation of treatment by diagnosing it early and accurately is vital in terms of reducing mortality and morbidity. Although the presence of infiltration in the chest X-Ray taken in the presence of relevant clinical findings is sufficient for the diagnosis, the pneumonia diagnosis may be challenging due to the one-dimensionality of the chest X-Ray, variability among the interpreters, and the lesion can be overlooked in blind spots. In addition, taking chest X-Ray multiple times during the diagnosis and follow-up of patients exposes them to radiation. The aim of the study is to show that ultrasonography, which has increased frequency in lung imaging in recent years, has no radiation exposure during the application, has a low cost, can be used as a portable, and is a more accessible and reproducible method, can be utilized as an alternative to chest X-Ray in the diagnosis and follow-up of community-acquired pneumonia (CAP) in light of the methodologies specified in current guidelines. Material and Method: 28 patients diagnosed with CAP admitted to the SBU Kartal Dr. Lutfi Kirdar City Hospital, Chest Diseases Clinic, between February 2021 and June 2022, were included in the study. The study approved by the local ethics committee was planned as a single-center and prospective study. Ultrasound was applied to 28 patients who met the study criteria by a senior physician 3 times: at hospitalization, 3-4 days of hospitalization, and 7-10 days of hospitalization. Ultrasonographic examination was performed without the physician's knowledge on the patients' radiological findings during hospitalization and follow-up, and the findings were recorded. Also, clinical, laboratory, and chest X-Ray findings of the patients were recorded. Hospitalization ultrasound findings and hospitalization chest X-Ray findings were compared. Besides, the changes in ultrasound findings were compared with the changes in clinical, laboratory, and chest X-Ray findings at follow- up. Results: Our study was conducted with 28 CAP patients whose 64,3% (n=18) male and 35,7% (n=10) female. The ages of the patients participating in the study ranged from 28 to 91, with a mean of 62,89±15,67 years. The sensitivity of ultrasonography (US) and chest X-Ray in detecting CAP was found as 100% and 89,2%, respectively. No statistically significant difference was found between US and chest X-Ray in terms of detecting the localization of the pneumonic infiltration area (p>0,05).