Evaluation of the performance of priority rules by simulation: A case study in furniture industry
Tez öncelik kurallarının performansının simülasyon iledeğerlendirilmesi: Mobilya sektöründe bir örnek çalışma
- Tez No: 873285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÇORUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Endüstri ortamında planlama sıralaması gecikmeleri ve teslim tarihlerini önemli ölçüde etkileyeceği için Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) için hayati öneme sahiptir. Dolayısıyla genel üretim hattını etkiler. Özellikle atölye endüstrileri, planlama ve sıralamaya yönelik artan bir talep sergiliyor. Bu çalışma bu ihtiyacı gidermede daha geniş bir yaklaşım sunmayı amaçlamaktadır. Mobilya KOBİ sektörüne odaklanan bu çalışma, gecikme ve teslim tarihleriyle ilgili yaygın sorunlar nedeniyle seçilmiştir. İlk Gelen İlk Hizmet alır (FCFS), En Kısa İşlem Süresi (SPT), Kritik Oran (CR), En Erken Son Tarih (EDD), Gelişmiş Trafik Kontrol Sistemi (ATCS), Minimum Gevşeklik (MS), En Uzun İşleme Zamanı (LPT) ve Ağırlıklandırılmış En Kısa İşlem Süresi (WSPT) gibi temel planlama stratejileri, üretim kalitesini ve zaman verimliliğini artırmaya yönelik fırsatlar sunar. Bu çalışma, bu stratejileri keşfederek endüstrinin operasyonlarını iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Önerilen model sektördeki etkili iyileştirmelere odaklanmaktadır. Araştırma, özellikle FCFS'nin daha hızlı teslimata ve sürenin azaltılmasına önemli ölçüde katkıda bulunabileceğini vurguluyor.
Özet (Çeviri)
In the industry environment, scheduling sequencing is crucial for Small and Medium Enterprises (SMEs) as it significantly impacts lateness and due dates, thereby influencing the overall production line. Job shop industries, in particular, exhibit a heightened demand for scheduling and sequencing. This study aims to provide a broader approach in addressing this need. Focused on the furniture SME industry, this study has been chosen due to prevalent issues related to lateness and due dates. Key scheduling strategies, such as First Come First Serve (FCFS), Shortest Processing Time (SPT), Critical Ratio (CR), Earliest Due Date (EDD), Advanced Traffic Control System (ATCS), Minimum Slack (MS), Longest Processing Time (LPT), and Weighted Shortest Processing Time (WSPT), present opportunities for enhancing production quality and time efficiency. By exploring these strategies, this study aims to improve the industry's operations. The proposed model focuses on effective improvements within the industry. The research emphasizes that FCFS, in particular, can significantly contribute to faster delivery and time reduction