Comparison of rigid pavement designs for airport runways under strong and weak ground conditions at low and high traffic airports
Düşük ve yüksek trafikli havalimanlarında güçlü ve zayıf zemin koşulları altında havalimanı pistleri için rijit kaplama tasarımlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 873296
  2. Yazar: DİLAN UZUNKODALAK AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLDEM TAYŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Pist kaplamalarının servis yükleri altında değerlendirilmesi ve tasarımı, havalimanlarının işletilmesi için büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaplama özelliklerinin yanı sıra, servis yükleri altında zemin kapasitesi de büyük önem taşımaktadır. Bu tezde, FAARFIELD programı, uçak tipi ve yıllık trafik yükleri (kalkış sayısı) altında farklı zemin koşulları altında havaalanı için rijit kaplamaların yapımını değerlendirmek için kullanılmıştır. Bunun nedeni, kalkış hareketlerinin tasarımda pist mukavemeti için önemli parametreler olmasıdır. Ayrıca, her bir uçak tipi için brüt ağırlık değerleri sisteme girilmiş ve yıllık tarife büyüme oranları ile sistemden elde edilmiştir. Kaplama ömrü için 20 yıllık periyotlar dikkate alınmıştır. Çalışma düşük ve yüksek trafik olmak üzere 2 farklı trafik yükünü içermektedir. Yüksek trafik çalışması, yılda +50 milyon yolcuya sahip bir merkez havalimanındaki 1 yıllık uçuş operasyonlarına (her bir uçak tipi için 1 yıllık toplam kalkış) bir örnektir. Düşük trafik, küçük bir yerel/bölgesel havalimanındaki 1 yıllık toplam kalkışlar için Hava Trafik Yönetimi (ATM) trafiğidir. CBR (Kaliforniya Taşıma Oranı) değeri düşük mukavemetli zemin için 5 ve iyi zemin için CBR=15 olarak alınmıştır. FAARFIELD programı ile düşük ve yüksek trafikli havalimanları için güçlü ve zayıf zemin koşulları altında havalimanı pistleri için rijit kaplama tasarımlarının analizinden elde edilen veriler sonucunda CDF (Kümülatif Hasar Faktörü) ve P/C (birim alanı kaplamak için gereken geçiş sayısı) değerleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The evaluation and design of runway pavements under service loads is of great importance for the operation of airports. For this purpose, in addition to pavement properties, soil capacity under service loads is of great importance. In this thesis, the FAARFIELD program was used to evaluate the construction of rigid pavements for the airport under different soil conditions under aircraft type and annual traffic loads (number of take-offs). This is because take-off movements are important parameters for runway strength in design. In addition, gross weight values for each aircraft type were entered into the system and obtained from the system with annual tariff growth rates. For pavement life, 20-year periods were considered. The study includes 2 different traffic loads: low and high traffic. The high traffic study is an example of 1 year of flight operations (1 year of total departures for each aircraft type) at a hub airport with +50 million passengers per year. Low traffic is total departure ATMs for 1 year at a local/regional airport. The California Bearing Ratio (CBR) value was taken as 5 for low strength soil and CBR=15 for good soil. CDF (Cumulative Damage Factor) and P/C (pass-to-coverage ratio) values were examined in the results of the data obtained from the analysis of rigid pavement designs for airport runways under strong and weak soil conditions for low and high traffic airports with FAARFIELD program.