Kapsayıcı eğitimde çocuk danışma grubu ile tam katılımın desteklenmesi sürecinin incelenmesi
Examining the promotion of full participation through child advisory group in inclusive education
  1. Tez No: 873299
  2. Yazar: ZEYCAN ÖZDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL DİKEN, PROF. DR. HASAN GÜRGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmada, Çocuk Danışma Grubu (ÇDG) üyelerinin araştırma becerilerini geliştirme, böylece kendilerini ifade etme ve kapsayıcı bir ortamda tam katılım için öneriler oluşturma sürecini incelemek üzere katılımlı eylem araştırması yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada, her bir öğrenci için cinsiyet, din, dil, engel ve ırk ayrımı yapılmaksızın farklılıklar 'çeşitlilik' olarak kabul edilmiştir. Böylece araştırmanın katılımcıları; birbirinden farklı nedenlerle ayrımcılığa ve dışlanmaya maruz kalan ortaokul öğrencilerinden bir araya gelen ÇDG üyeleri, bu üyelerin akranları ve öğretmenlerinden oluşmaktadır. ÇDG üyelerine bilimsel araştırma eğitimi sunulmuştur. Üyelerin bilimsel araştırma becerileri kazanmaları hedeflenirken, aynı zamanda üyelerin deneyimlerini ve kapsayıcı çözüm önerilerini ortaya çıkarmak için katılımlı veri teknikleri kullanılmıştır. Kapsayıcı eğitim ortamına ilişkin tam katılım için öneriler sıralayan çocuklar, kendi deneyimlerinden yola çıkarak yaratıcı ve eşsiz öneriler sunmuşlardır. Bu öneriler, üyelerin talepleri doğrultusunda öğretmenlere sunulmuş ve öğretmenlerin görüşleri alınmıştır. Çocukların özne oldukları, araştırmacının yansıtıcı olduğu, üyelerin özgür kararlar verdiği ve birlikte öğrenme ortamındaki değişimlerin yolculuğu bulgularda paylaşılmıştır. Bulgularda üç temel sonuç ortaya çıkmıştır: (1) Çocukların tam katılımını sağlamak için diyalog temelli ilişki geliştirmek temel bir gerekliliktir; (2) Çocukların aidiyet duymaları için otoritenin silikleşmesi ve kendi deneyimlerini keşfetmelerinin desteklenmesi, yaşadıkları sorunlara çözüm bulmalarını sağlamaktadır; (3) Öğretmenlerin çocuk hakları ve kapsayıcı eğitim konusundaki teorik anlayışları ile otoriteyi koruma ve düzeni sağlama istekleri arasındaki karmaşık bağlantıların dikkate alınmaması, çocuk katılımı ve kapsayıcı eğitimin önünde önemli bir engel teşkil etmektedir. Çalışmanın temel sonucunda; çocukların özne olmaları, kendi kararlarını almaları ve eyleme geçmeleri adına tam katılım gösterebildikleri iş birliğiyle yaratılan diyalog temelli kapsayıcı ve demokratik ortama vurgu yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study employs the participatory action research method to examine the process by which members of the Child Advisory Group (CAG) develop research skills, thereby expressing themselves and formulating recommendations for full participation in an inclusive environment. In this study, the term“diversity”is used to describe the range of differences among students, including those related to gender, religion, language, disability, and race. Thus, the participants of the study consisted of the members of the CAG who came together from primary school students who were exposed to discrimination and exclusion for different reasons, their peers and teachers. Research training was provided to CAG members. Participatory data techniques were used to reveal members' experiences and inclusive solution proposals, while aiming for members to gain research skills. The children provided recommendations for full participation in an inclusive educational setting, offering creative and distinctive suggestions informed by their personal experiences. In accordance with the requests of the members, the suggestions were presented to the teaching staff, and their opinions were duly considered. The findings revealed that the children were the subjects of the study, the researcher was reflective, the members made free decisions and the journey of changes in the learning environment together. Three main conclusions emerged from the findings: (1) It is essential to establish dialogue-based relationships with children in order to guarantee their full and active participation; (2) The blurring of authority enabled children to discover their own experiences and feel a sense of belonging to the group, while supporting them to find solutions to the problems they experienced; (3) A lack of consideration for the intricate connections between educators' theoretical understanding of children's rights and inclusive education, and their aspirations to uphold authority and maintain order, represents a significant barrier to child participation and inclusive education. The main conclusion of the study emphasizes the dialogue-based inclusive and democratic environment created through collaboration, in which children can fully participate in order to become subjects, make their own decisions and take action.