Amman kentinin görsel kimliğinin analizi ve yeni bir kent görsel kimliğinin önerilmesi
Analysis of the visual identity of amman city and proposal of a new city visual identity
- Tez No: 873307
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AMIR AHMADOGHLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez, şehirlerin görsel kimliklerinin oluşturulması ve bu kimliklerin şehirlerin kültürel ve sosyal algıları üzerindeki etkisini detaylı bir şekilde incelemektedir. Çalışma, özellikle Amman şehrinin tarihinden günümüze görsel kimliğinin nasıl geliştiğini ve bu kimliğin şehrin algılanışı üzerindeki rolünü ele almaktadır. Ayrıca, görsel kimliğin unsurları- logo, renkler, işaretler ve tipografi- ve bu unsurların bir bütün olarak şehir kimliğine nasıl katkıda bulunduğu incelenmektedir. Tez, görsel kimliğin, bir şehrin tarihi ve kültürel mirası ile nasıl iç içe geçtiğini ve bu bağlamda, görsel kimliğin sadece estetik bir yüzey olmadığını, aynı zamanda şehrin karakterini, değerlerini ve hikayesini yansıtan bir araç olduğunu vurgulamaktadır. Amman şehrinin görsel kimliğinin yanı sıra, İstanbul gibi diğer şehirlerin görsel kimlikleriyle karşılaştırmalar yapılarak, farklı şehir kimlikleri arasındaki benzerlikler ve farklılıklar ortaya konmuş ve bu kimliklerin nasıl şekillendirildiği tartışılmıştır. Son olarak, tez, Amman şehrinin görsel kimliğini yeniden tasarlamaya yönelik öneriler sunarak, görsel kimliğin şehrin genel algısı ve tanınırlığı üzerinde nasıl etkili olabileceği üzerine düşünceler geliştirmektedir. Bu çalışma, görsel kimliğin, şehirlerin küresel imajını şekillendirmede oynadığı kritik rolü gözler önüne sermektedir ve şehir planlaması, kültürel miras koruma ve markalaşma çabalarında görsel kimliğe yapılan yatırımların önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study specifically delves into the evolution of Amman city's visual identity from historical times to the present, highlighting how this identity influences the city's perception. Moreover, it examines the components of visual identity- logos, colors, signs, and typography- and their collective contribution to the city identity. The thesis underscores the intertwining of visual identity with a city's historical and cultural heritage, asserting that visual identity is not merely an aesthetic facade but a tool that reflects the city's character, values, and narrative. Through comparisons with visual identities of other cities, such as Istanbul, it explores similarities and differences among various cities' identities and discusses how these identities are formed. This thesis presents suggestions for redesigning Amman's visual identity, contemplating how visual identity can significantly affect the city's general perception and recognition. It highlights the critical role of visual identity in shaping the global image of cities and emphasizes the importance of investing in visual identity in city planning, cultural heritage conservation, and branding efforts.