Burdur ilindeki arkeo turizm alanlarında turist memnuniyeti, destinasyon memnuniyeti ve turist rehberlerinin önem-performans analizi
Tourist satisfaction, destination satisfaction and the importance-performance analysis of tour guide towards archeo tourism areas in Burdur province
  1. Tez No: 873326
  2. Yazar: ANIL YİĞİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Akdeniz bölgesinde yer alan Burdur ili doğal güzellikleri ve arkeolojik miraslarıyla ön plana çıkmaktadır. Araştırmanın amacı, Burdur ilini ziyaret eden turistlerin destinasyon memnuniyetini ve turist memnuniyeti ile turist rehberlerinin ziyaretçiler tarafından algılanan önem ve performansını değerlendirmektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmıştır. Burdur ilinde Sagalassos Antik Kenti ve Kibyra Antik Kenti ile Doğa Tarihi ve Arkeoloji Müzesini ziyaret eden 449 ziyaretçiden kolayda örnekleme yöntemi ile veriler toplanmıştır. Verilere SPSS 22.0 programında ortalama, korelasyon ve farklılık (t-testi, Anova) analizleri ile excelde önem-performans analizi yapılmıştır. Sonuç olarak, Burdur'u ziyaret eden turistlerin destinasyon memnuniyeti (x̄ 3,77), turist memnuniyeti (x̄ 3,73) ve turist rehberi performansı memnuniyeti (x̄ 3,73) yüksek çıkmıştır. Araştırmada turist memnuniyeti, destinasyon memnuniyeti, turist rehberlerinin önemi ve performansı arasında pozitif ilişki olduğu tespit edilmiştir. Burdur arkeo turizm destinasyonu için turist rehberlerinin hizmet sunumunda yoğunlaşılması gereken özellikler, korunması gereken özellikler ve düşük öncelikler belirlenmiştir. Araştırmada cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim, aylık gelir, ziyaret sayısı, çalışma durumu, arkeo turizmine katılma durumu ile araştırma değişkenleri (turist memnuniyeti, destinasyon memnuniyeti, turist rehberi önem ve performansı) arasında farklılıklar ortaya çıkmıştır. Ayrıca Burdur ili arkeo turizmin gelişmesinde alınması gereken önlemler ve paydaşlara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Burdur province, situated in the Mediterranean region of Türkiye, is distinguished by its archaeological heritage and natural beauty. The aim of the study is to assess the satisfaction of travelers who visit Burdur province, as well as the perceived importance and performance of tourist guides. The research employed the survey technique, which is a quantitative research procedure. The data were collected from 449 visitors who visited the Museum of Natural History and Archaeology, the Ancient City of Kibyra, and the Ancient City of Sagalassos in Burdur province using the convenience sampling procedure. The data were subjected to mean, correlation and difference (t-test, ANOVA) analyses using the SPSS 22.0 program and significance-performance alysis using the excel. As a result, the satisfaction of tourists visiting Burdur with their destination (x̄ 3.77), tourist satisfaction (x̄ 3.73) and tourist guide satisfaction with their performance (x̄ 3,73), were high.. The research has revealed a positive correlation between the importance and performance of tourist guides, tourism satisfaction, and destination satisfaction. The service provision of tourist guides for the Burdur archeo-tourism destination has been determined to focus on features that should be protected, features that should be concentrated on, and features that should be given minimal priority. The study identified disparities between gender, marital status, age, education, monthly income, number of visits, work status, participation in archeo-tourism, and research variables (tourist satisfaction, destination satisfaction, tourist guide significance, and performance). Furthermore, the presentation focused on the development of archeo-tourism in Burdur province and provided stakeholders with recommendations.