Okul öncesi eğitimde mobil uygulama kullanımının teknolojik pedagojik alan bilgisi ve teknoloji kullanım kaygısına etkisi
The effect of mobile application use on technological pedagogical content knowledge and technology use anxiety in preschool education
- Tez No: 873327
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÇELEBİ ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi eğitimde mobil uygulama kullanımının okul öncesi öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisi düzeyine ve teknoloji kullanımı kaygı seviyelerine etkisini incelemektir. Araştırmada karma araştırma yöntemlerinden olan sıralı açıklayıcı yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim öğretim yılında, Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Okul Öncesi Öğretmenliği bölümüne devam etmekte olan 67 okul öncesi öğretmen adayı oluşturmaktadır. Uygulama, okul öncesi matematik eğitimi dersi kapsamında beş hafta sürmüştür. Okul öncesi öğretmen adaylarına Okul Öncesi Öğretmenlerinin Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği ve Eğitimde Teknoloji Kullanımına Yönelik Kaygı Ölçeği uygulanarak ön test ve son test yapılmıştır. Nicel veri analizlerine göre seçilen 11 okul öncesi öğretmen adayı ile ön ve son görüşme gerçekleştirilmiştir. Nicel verilerin analizinde Bağımlı Örneklemler T Testi, nitel veri analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, okul öncesi öğretmen adaylarının uygulama esnasında mobil uygulama kullanması ve artan teknoloji deneyimlerinin sayesinde teknolojik pedagojik alan bilgisi düzeyleri artarken; teknoloji kullanım kaygı seviyelerinin azaldığı görülmüştür. Görüşmelerden elde edilen bulgulara göre, okul öncesi öğretmen adaylarının teknolojinin kullanımına yönelik farklı avantajların farkında olduğu ve bilinçli kullanıma açık olduğu ancak sınırlı deneyim ve imkanlardan kaynaklı kendilerinin yetersiz hissettiği görülmektedir. Bu bakımdan, öğretmen eğitim programlarında teknoloji deneyimlerinin arttırılması ve mobil uygulamaların sürece dahil edilmesinin yarar sağlayacağı düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the effect of mobile application use in preschool education on pre-service preschool teachers' technological pedagogical content knowledge and technology use anxiety levels. This study has adopted a mixed method study in which a sequential explanatory method, which is one of the mixed research methods, was used. The sample of the study consisted of 67 pre-service preschool teachers attending the Department of Preschool Teaching at Kocaeli University Faculty of Education in the 2023-2024 academic year. The implementation lasted for five weeks within the scope of the preschool mathematics education course. Pre-service preschool teachers were administered the Scale of Technological Pedagogical Content Knowledge of Preschool Teachers and the Anxiety Scale for the Use of Technology in Education, and pre-test and post-test were conducted. According to quantitative data analyses, pre- and post-interviews were conducted with 11 selected pre-service preschool teachers. The Paired Samples T-Test was used for the analysis of quantitative data, while the content analysis method was used for the analysis of qualitative data. According to findings, it was observed that pre-service preschool teachers' levels of technological pedagogical content knowledge increased and their levels of anxiety regarding technology use decreased due to their use of mobile applications and increased technology experience during the application. According to the findings from the interviews, it was observed that pre-service preschool teachers are aware of the various advantages of using technology and are open to its conscious use. However, they feel inadequate due to limited experience and resources. In this respect, it can be thought that increasing technology experiences in teacher education programs and including mobile applications in the process will be beneficial.