Akademisyenlerde siberkondri ve sağlık okuryazarlığının yaşam kalitesi üzerindeki etkisinin incelenmesi (vakıf üniversiteleri örneği)
Investigation of the effect of cyberchondria and health literacy on quality of life in academics (the case of foundation universities)
  1. Tez No: 873334
  2. Yazar: KARDELEN SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırmada vakıf üniversitelerinde görev yapan akademisyenler arasında siberkondri ve sağlık okuryazarlığının yaşam kalitesi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Akademisyenlerin bilgiye kolay erişimi ve bu bilgiyi kullanma yeteneklerinin, onların sağlık algılarını ve yaşam kalitelerini nasıl etkilediği araştırılmıştır. Ayrıca, siberkondri ve sağlık okuryazarlığının birbirleriyle olan ilişkisi ve bu ilişkinin yaşam kalitesi üzerindeki yansımaları da incelenmiştir. Bu bağlamda, çalışmanın amacı, vakıf üniversitelerinde görev yapan akademisyenlerin siberkondri ve sağlık okuryazarlığı düzeylerini belirlemek ve bu iki değişkenin yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Çalışmada, siberkondri ve sağlık okuryazarlığının yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla anket yöntemi kullanılmıştır. Anket yöntemi, geniş katılımcı kitlesine ulaşmak ve veri toplama sürecini sistematik bir şekilde gerçekleştirmek için etkili bir araçtır. Anket yoluyla 488 adet veri toplanmıştır. Toplanan veriler ışığında ölçeklerin doğruluğu ve tutarlılığı SPSS istatistik yazılımı ile analiz edilmiştir. Bunu takiben yapısal eşitlik modeli oluşturulması ve doğrusal faktör analizleri ile değişkenler arasındaki ilişkileri detaylı bir şekilde hesaplayan Smart PLS yazılımından yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, sağlık okuryazarlığı ile yaşam kalitesi arasında güçlü ve olumlu bir ilişki tespit edilmiş, siberkondrinin ise yaşam kalitesi üzerinde doğrudan olumsuz bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, sağlık okuryazarlığının, siberkondrinin yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkisini dolaylı olarak azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of cyberchondria and health literacy on quality of life among academics working in foundation universities were examined. This study investigated how academics' easy access to information and their ability to use this information affect their health perceptions and quality of life. In addition, the relationship between cyberchondria and health literacy and the reflections of this relationship on quality of life were also examined. In this context, the aim of the study is to determine the cyberchondria and health literacy levels of academics working in foundation universities and to reveal the effects of these two variables on quality of life. In the study, the survey method was used to examine the effects of cyberchondria and health literacy on quality of life. The questionnaire method is an effective tool to reach a wide range of participants and to realize the data collection process in a systematic way. A total of 488 responses were collected through questionnaires. In light of the collected data, the accuracy and consistency of the scales were analyzed using SPSS statistical software. Following this, Smart PLS software, which calculates the relationships between variables in detail through structural equation modeling and linear factor analysis, was used. As a result of the analysis, a strong and positive relationship was found between health literacy and quality of life, while cyberchondria had a direct negative effect on quality of life. In addition, health literacy was found to indirectly reduce the negative impact of cyberchondria on quality of life.