Akademisyenlerde internet bağımlılık düzeyleri ve buna bağlı oluşabilecek sağlık sorunları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluating of internet addiction levels in academics and relations between internet addiction and health problems related
  1. Tez No: 282094
  2. Yazar: SİNAN ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUKUYE AYLAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma İnönü Üniversitesi'nde çalışan akademik personelin unvanlarına göre internet kullanım süreleri, internet bağımlılık düzeylerini, internet ve bilgisayar kullanımı sonucunda oluşan sağlık sorunlarını saptamak amacıyla yapılmıştır.Bu araştırma İnönü Üniversitesi'nde görev yapan 1037 akademisyenden görev unvanlarına göre tabakalı örnekleme yöntemi ile rastlantısal olarak seçilen 300 akademisyen araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır.Verilerin toplanmasında akademisyenlerin demografik özelliklerini içeren 14 soru, akademisyenlerin internet ve bilgisayar kullanım sonucu oluşan sağlık sorunlarını içeren 5 soru ve Young tarafında geliştirilen ve geçerlilik güvenirliği Çakır ve Horzum tarafından yapılan 19 soruluk İnternet Bağımlılık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerinin istatistiksel analizi SPSS 11.5 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzdelik, ortalama, ki-kare, bağımsız gruplarda t testi ve ANOVA varyans analizi kullanılmıştır.Araştırmaya katılanların %70.7'sini erkek, %29.3'ünü kadın, %98.3'ü normal internet kullanıcısı iken %1.7'si riskli internet kullanıcısıdır. Cinsiyet, akşam ve gece saatlerinde internete bağlanmak ve internete bağlanma süresi ile internet bağımlılık ölçek puan ortalamaları arasında anlamlı fark bulunurken medeni durum, sabah ve öğlen saatlerinde internete bağlanmak ile internet bağımlılık puan toplamı arasında ilişki anlamsız olarak bulunmuştur.Araştırmaya katılanların internet ve bilgisayar başında iken %10.0'ı gözlerinde sulanma şikayeti olurken, %1.7'sinin ellerde uyuşukluk hissettikleri saptanmıştır. İnternet ve bilgisayar kullanım süresi ile uyuşukluk, uykusuzluk ve el bileğinde ağrı gibi sağlık sorunları arasındaki ilişki olarak anlamlı bulunurken, boyun ağrısı ve gözlerde sulanma şikayetleri arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.Bu sonuçlara göre katılımcıların büyük bir kısmı erkeklerden oluşurken, internet bağımlılığı olan bireylere rastlanmamıştır, ancak riskli internet kullanıcısı saptanmıştır. İnternet bağımlılığı puan toplamları yüksek olan bireylerde ellerde uyuşukluk, gözlerde sulanma ve uykusuzluk şikayetleri en fazla görülmektedir. Bilgisayar ve internet kullanım süresi, cinsiyet, akşam ve gece internete bağlanma ile internet bağımlılık puanları arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur.Bu sonuçlara göre, internet bağımlılığının gelecekte bir halk sağlığı sorunu olabileceğinden dolayı, risk grubundaki akademisyenlere internet bağımlılığının belirtileri ve oluşabilecek sağlık sorunları konusunda halk sağlığı hemşireleri tarafından eğitim programları hazırlanmalıdır. Türkiye genelini temsil edecek verilere ulaşabilmesi için daha geniş bir örneklem grubunda daha uzun süreli çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to detect the duration of internet usage of academic personnel according to their ranks working at İnönü University, their level of internet addiction and health problems that occur as a result of their internet and computer usage.In the study 300 academician chosen randomly stratified sampling method from 1037 academician working at İnönü University according to their ranks.In the collection of data, 14 questions related to demographic features of academicians, 5 questions on health problems of academicians that occur as a result of internet and computer usage and 19 questions on Internet Addiction Scale developed by Young and tested by Çakır and Horzum in the sense of validity and reliability were used. Statistical analysis of data was done with SPSS 11.5 package program. In the analysis of data; number, percentage, average, chi-square, in independent groups t-test and ANOVA variance analysis were used.70.7% of participants were male, 29.3% were female, 98.3% were normal internet usage while 1.7% are risky internet users. While there is significant difference between gender, connection to internet during evening and night, duration of internet connection and internet addiction total scale point; the relation between marital status, connection to internet during morning and afternoon internet addiction scale point average was found to be non significant.It was detected that 10.0% of participants have the complaint of watery eyes 1.7% of them have the complaints of numb hands while using the internet or computer. While there is a significant relation between the usage of internet or computer and health problems such as insomnia and pain at wrists, there is no statistically meaningful relation between neck pain and watery eyes.According to these results, the majority of participants are composed of males, there is no internet addictive usage but there are risky internet users. The most common problems observed among individuals who have high internet addiction point are numb hands, watery eyes and insomnia. The relation between duration of internet and computer usage, gender, connection to internet during evening and night and internet addiction points were found significant.According to these results, since internet addiction might become a public health problem in the following years, it is suggested to prepare education programmes by public health nurses for risky group academicians about indications of internet addiction and health problems that may occur. In order to achieve data that will represent whole country, a longer-term study with a wider sample group is needed.