Bölgesel kaynaklı Brucella izolatların moleküler tanımlanması ve karakterizasyonu, Eric-PCR profilleri ve virülans ilişkili genlerin belirlenmesi
Molecular identification and characterisation of Brucella isolates of regional origin, determination of Eric-PCR profiles and virulence related genes
- Tez No: 873414
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT KAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bruselloz, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde önemli bir sektör olan hayvancılık alanında yaygın görülen bir hastalık olmaya devam etmektedir. Bunun bir sonucu olarak da önemli bir halk sağlığı sorunu oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasında, 72 Coombs serum örneğinden oluşan bir koleksiyon kullanılarak Tunceli ve Elazığ'daki Brucella izolatlarının moleküler karakterizasyonuna odaklanılmıştır. Bu doğrultuda, bu bölgelerdeki baskın Brucella türlerini tanımlamak ve bunların özellikle virB, znuA, manA ve CBG gibi virülans gen profillerini analiz etmeyi amaçladık. Bunun için ilk basamakta Brucella sp. örneklerinin izolasyonu yapılmıştır. Daha sonrasında 16S rRNA gen dizilimi ve ERIC-PZR teknikleri kullanılarak tanımlamaları yapıldı. İzolatlar arasındaki filogenetik ilişkiler belirlenerek, farklı bölgesel modeller ortaya çıkartılmaya çalışıldı. Ayrıca virülans genlerinin varlığı gerek konvensiyonel gerekse multipleks PZR kullanılarak değerlendirildi. Sonuç olarak, 72 izolatın kültürlenmesinde 1 adet B. melitensis ve 1 adet B. abortus elde edilmiştir. Kültürlenmesi zor olan Brucella sp. örnekleri yerine, diğer çalışmalarda serum örnekleri kullanılarak bu sayı 10 adete çıkartılmıştır. Özellikle serum örneklerinden elde edilen tüm izolatların B. melitensis olarak moleküler tanımlanması gerçekleştirilmiştir. Tez kapsamında elde edilen bakteri dizilerinin Uluslararası gen bankası (NCBI) Blast analizleri bu bulguları doğrular niteliktedir. Virülans gen taraması açısından elde edilen sonuçlar incelendiğin, çalışmadaki B. melitensis suşlarının %100'ünün virB genini barındırdığı, %62,5 'ünün manA ve %50'sinin CBG içerdiğini göstermektedir. Buna karşılık B. abortus suşunun yalnızca virB genini içerdiği bulunmuştur. Daha da önemlisi znuA geni izolatların hiçbirinde tespit edilmemiştir. Sonuç olarak bu çalışma, Tunceli ve Elazığ bölgesinde yaygın olan Brucella türlerinin moleküler karakterizasyonu, brusellozun epidemiyolojisi ve patojenitesi hakkında değerli bilgiler sağlamaktadır. Aynı zamanda bu türlerin daha iyi teşhis ve tedavi stratejileri için hedeflenebilecek spesifik virülans faktörlerini ortaya çıkarmaktadır. Elde edilen verilerin moleküler tanıyı entegre edilmesiyle birlikte, bu önemli zoonotik hastalığın daha etkili kontrolünü ve önlenmesini sağlamak mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
Brucellosis continues to be a common disease in animal husbandry, which is an important sector in developing countries such as Turkey. As a result, it constitutes an important public health problem. In this thesis, we focused on the molecular characterization of Brucella isolates in Tunceli and Elazığ using a collection of 72 Coombs serum samples. Accordingly, we aimed to identify the dominant Brucella species in these regions and analyze their virulence gene profiles, especially virB, znuA, manA, and CBG. For this purpose, Brucella sp. samples were isolated in the first step. Then, they were identified by 16S rRNA gene sequencing and ERIC-PCR techniques. Phylogenetic relationships between the isolates were determined and different regional models were tried to be revealed. In addition, the presence of virulence genes was evaluated using both conventional and multiplex PCR. As a result, 1 B. melitensis and 1 B. abortus were obtained by culturing 72 isolates. This number was increased to 10 by using serum samples in other studies instead of Brucella sp. samples which are difficult to culture. In particular, molecular identification of all isolates obtained from serum samples as B. melitensis was performed. International gene bank (NCBI) Blast analyses of the bacterial sequences obtained within the scope of the thesis confirm these findings. The results obtained in terms of virulence gene screening show that 100% of the B. melitensis strains in the study contain virB gene, 62.5% contain manA and 50% contain CBG. In contrast, the B. abortus strain was found to contain only the virB gene. More importantly, the znuA gene was not detected in any of the isolates. In conclusion, this study provides valuable information on the molecular characterization of Brucella species common in Tunceli and Elazığ regions, epidemiology, and pathogenicity of brucellosis. It also reveals specific virulence factors of these species that can be targeted for better diagnosis and treatment strategies. By integrating the obtained data with molecular diagnostics, it may be possible to achieve more effective control and prevention of this important zoonotic disease.