Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin fonksiyonel olmayan tutumları ile internet bağımlılıkları arasındaki ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between non-functional attitudes and internet addictions of students of the faculty of sports sciences
- Tez No: 873415
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin fonksiyonel olmayan tutumları ile internet bağımlılıkları arasındaki ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca demografik değişkenlere göre fonksiyonel olmayan tutumlar ile internet bağımlılık düzeyinin farklılaşma durumları da incelenmiş ve alan yazın ışığında tartışılmıştır. Gerçekleştirilen bu araştırma ilişkisel araştırma modelini kapsamaktadır. Araştırmanın örneklemini Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nde Spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören 392 öğrenci oluşturmaktadır. Yapılan araştırmada çalışmaya katılmaya gönüllü olan bireylere Demografik Form, FOTÖ -17 ve İnternet Bağımlılığı Ölçeği uygulanmıştır. Veri analizinde SPSS 24.0 sürümü kullanılmıştır. İnternet bağımlılığının, fonksiyonel olmayan tutumları yordama düzeyi ise çoklu regresyon analiziyle incelenmiştir. Verilerin normal dağılıp dağılmadığının tespit edilmesi için“Normallik Testi”gerçekleştirilmiş olup, veriler normal dağıldığı tespit edilmiş ve Parametrik Testlerden,“t-testi”ile“One Way Anova”testi kullanılmıştır. İlişkisel desenle yürütülen bu araştırmada fonksiyonel olmayan tutumla internet bağımlılığı ilişkisi Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı tekniği ile incelenmiştir. İnternet bağımlılığının fonksiyonel olmayan tutumlar üzerindeki yordayıcı etkisini incelemek amacıyla çoklu regreasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda fonksiyonel olmayan tutumlar ile internet bağımlılık düzeyi ve alt boyutları olan kontrol kaybı, aşırı online kalma isteği ile sosyal ilişkilerde olumsuzluk arasında pozitif yönlü korelasyon tespit edilmiştir. Ayrıca sosyal ilişkilerde olumsuzluk puanı arttıkça, internet bağımlılık puanının arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between dysfunctional attitudes of the students of the faculty of sports sciences and internet addictions. In addition, dysfunctional attitudes and differences in internet addiction level according to demographic variables were also examined and discussed in the light of the literature. This research covers the relational research model. The sample of the study consists of 392 students studying at the Faculty of Sports Sciences at Gaziosmanpaşa University. In the study, Demographic Form, FOTS-17 and Internet Addiction Scale were applied to the individuals who volunteered to participate in the study. SPSS version 24.0 was used in data analysis. The predictive level of dysfunctional attitudes of internet addiction was examined by multiple regression analysis. In order to determine whether the data were normally distributed, the“Normality Test”was performed, the data were found to be normally distributed and the“t-test”and“One Way Anova”test, which are Parametric Tests, were used. In this study, which was carried out with a relational design, the relationship between dysfunctional attitude and internet addiction was examined with the Pearson Product of Moments Correlation Coefficient technique. Multiple regression analysis was performed to examine the predictive effect of internet addiction on dysfunctional attitudes. As a result of the research, a positive correlation was found between dysfunctional attitudes and the level of internet addiction and its sub-dimensions, loss of control, excessive desire to stay online and negativity in social relations. In addition, it was determined that as the negativity score increased in social relations, the internet addiction score increased.