Bilgi teknolojilerinde siber güvenlik ve siber saldırı senaryoları
Cyber security and cyber attacks in information technologies
  1. Tez No: 873429
  2. Yazar: ÖMER YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Siber güvenlik, hayatımızda önemi her geçen gün artan bir kavramdır. Teknolojik ürünlerin artması ve kullanım alanlarının genişlemesiyle birlikte siber saldırılar da artmakta ve böylece siber güvenlik her geçen gün önem kazanmaktadır. Siber güvenliğin tarihsel gelişimine bakıldığında insanların teknolojik cihazlara erişim hızlarının artması ile teknolojinin hayatın hemen hemen her alanında kullanılmaya başlandığı görülmektedir. Bu durum da siber güvenlik konusunun tüm hatları ile ortaya konulmasını engellemektedir. Günümüzde özellikle sağlık, turizm, eğitim, ulaşım, iletişim, bankacılık gibi aklımıza gelebilecek tüm alanlarda hizmet veren sektörlerde bilgi teknolojilerin aktif kullanıldığı görülmektedir. Bu durum sektörleri, siber saldırılara karşı önlem alma ve güvenlik politikalarını güncel tutmaya zorlamıştır. Günümüzde siber saldırılar etki alanını genişletmiştir. Bu dönemde bireysel bilgi hırsızlığı veya teknolojik bir cihazın ele geçirilmesi gibi dar alanda etki gösteren siber saldırılar yerini ülkelerin güvenliklerini tehdit eden bir seviyeye çıkarmış ve bu tehditlerin bazıları insanların ölümüyle sonuçlanabilecek bir seviyeye gelmiştir. Özellikle ülkelerin kritik alt yapılarına yapılan saldırıların, saldırıya uğrayan ülkelerin dış dünya ile bağının kopmasına, maddi ve manevi hasarlara uğramasına sebebiyet verdiği görülmektedir. Bu tezin hazırlanış amacı siber güvenliğin ne olduğu ve teknolojinin tarihsel gelişiminde yaşanan gelişmeler ile birlikte siber saldırıların etki alanlarını oraya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Cyber security is a concept whose importance is increasing day by day in our lives. With the increase in technological products and the expansion of their usage areas, cyber attacks are also increasing and thus cyber security is gaining importance day by day. Looking at the historical development of cyber security, it is seen that technology has started to be used in almost every aspect of life with the increase in the speed of people's access to technological devices. This situation prevents the cyber security issue from being revealed with all its lines. Today, it is seen that information technologies are actively used especially in sectors that provide services in all areas we can think of such as health, tourism, education, transportation, communication, banking. This situation has forced the sectors to take measures against cyber-attacks and to keep their security policies up to date. Today, cyber-attacks have expanded their sphere of influence. In this period, cyber-attacks, which had a narrow impact such as individual information theft or the seizure of a technological device, have been replaced by a level that threatens the security of countries, and some of these threats have reached a level that may result in the death of people. In particular, it is seen that attacks on the critical infrastructures of countries cause the attacked countries to be cut off from the outside world and to suffer material and moral damages. The aim of this thesis is to put forward what cyber security is and the impact areas of cyber attacks together with the developments in the historical development of technology.