Bağlanma stilleri ve ilişki memnuniyeti arasında romantik kıskançlığın aracı rolü
The mediatory role of romantic jealousy between attachment styles and relationship satisfaction
- Tez No: 873490
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL AKÇAY USUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma bağlanma stillerinin, ilişki memnuniyeti ile ilişkisinde kıskançlık boyutlarının aracılık etkisinin varlık gösterip göstermediğinin anlaşılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya çoğu Marmara bölgesinden olmak üzere farklı illerden yaşları 19-65 arasında çeşitlilik gösteren, hayatı boyunca en az 1 kere romantik ilişki deneyimi olmuş 283 kadın ve 142 erkek olmak üzere toplam 425 yetişkin katılmıştır. Bağlanma stilleri ile ilişki memnuniyeti arasında romantik kıskançlığın aracılık etkisini incelemek için çalışmada, Kişisel Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II, Çok boyutlu Kıskançlık Ölçeği, İlişki Doyumu Ölçeği ve İkili İlişkilerde Güven Ölçeği kullanılmıştır. Analizler Yapısal Eşitlik Modellemesi üzerinden gerçekleştirilmiştir. Analizler, kaygılı bağlanma ve ilişki memnuniyeti arasındaki ilişkide duygusal kıskançlık ve bilişsel kıskançlığın aracılık etkisi olduğu yönünde sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to understand whether there is a mediating effect of jealousy dimensions in the relationship between attachment styles and relationship satisfaction. A total of 425 adults, 283 women and 142 men, aged between 19-65, from different provinces, most of them from the Marmara region, and who had experienced a romantic relationship at least once in their lives, participated in the research. In order to examine the mediating effect of romantic jealousy between attachment styles and relationship satisfaction, the Personal Information Form, Experiences in Close Relationships Inventory-II, Multidimensional Jealousy Scale, Relationship Satisfaction Scale and Dyadic Trust Scale were used in the study. Analyzes were carried out through Structural Equation Modeling. Analyzes concluded that emotional jealousy and cognitive jealousy had a mediating effect on the relationship between anxious attachment and relationship satisfaction.