Kişilik faktörleri ile kaygı arasındaki ilişkide bilinçli farkındalığın aracılık etkisi: Bir yapısal eşitlik modellemesi
The mediating effect of mindfulness on the relationship between personality traits and anxiety: A structural equation modeling study
  1. Tez No: 873489
  2. Yazar: SERRA BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında bireylerin kişilik faktörleri ile kaygı arasındaki ilişkide bilinçli farkındalığın aracılık etkisi araştırılmıştır. Yetişkin bireylerin kişilik faktörlerinin kaygı düzeyleri üzerindeki etkisi ve ardından sürece bilinçli farkındalık değişkeni katıldıktan sonra, baştaki açıklanan varyansa istatistiksel olarak anlamlı bir katkısının olup olmadığı incelenmiştir. Bu araştırma ilişkisel tarama yöntemiyle yapılmış nicel bir çalışmadır. Nicel araştırma yöntemlerinden yordayıcı korelasyonel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi 18-73 yaş aralığındaki çevrimiçi şekilde ulaşılan ve tesadüfi olarak belirlenen yetişkin bireyleri kapsamaktadır. Örneklem 236 kadın, 235 erkek olmak üzere toplam 471 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Beş Faktör Kişilik Envanteri, Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve Beck Anksiyete Envanteri uygulanmıştır. Bu araştırmanın analizinde IBM SPSS Statistics 22.0 ve Lisrel 8.80 programları kullanılarak yapısal eşitlik modellemesi ortaya konulmuştur. Kurulan modelin neticesinde bireylerin kişilik faktörleri ile kaygı arasındaki ilişkide bilinçli farkındalığın kısmi aracılık etkisi gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the mediating effect of mindfulness on the relationship between personality traits and anxiety was investigated. The effect of personality traits on the anxiety levels of adult individuals and then, after the mindfulness variable was added to the process, it was examined whether there was a statistically significant contribution to the initial variance explained. This research is a quantitative study conducted with relational survey method. Predictive correlational method was used among quantitative research methods. The sample of the study consists of randomly selected adults between the ages of 18-73 who were reached online. The sample consists of a total of 471 people, 236 women and 235 men. Personal Information Form, Five Factor Personality Inventory, Mindfulness Scale and Beck Anxiety Inventory were administered to the participants. In the analysis of this research, structural equation modeling was presented using IBM SPSS Statistics 22.0 and Lisrel 8.80 programs. As a result of the model, it was concluded that mindfulness showed a partial mediation effect in the relationship between personality traits and anxiety.