Non-alkolik karaciğer hastalığında karotis intima media kalınlığı ile anjiyopoietin benzeri faktör -3 düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the Relationship Between Carotid Intima-Media Thickness and Angiopoietin-Like Factor 3 Levels in Non-Alcoholic Liver Disease
- Tez No: 873667
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR TABAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç Non alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH), metabolik sendrom (MetS) ve insülin direnci gibi koşullarla yakından ilişkili, karaciğerde aşırı yağ birikimi ile karakterize yaygın bir durumdur. Bu tez çalışması, NAYKH'ın inflamatuar bir göstergesi olan karotis intima media kalınlığının (KİMK), dolaşımdaki anjiyopoietin benzeri faktör 3 (ANGPTL3) düzeyleri ile olan ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Materyal ve Method Çalışmaya Ağustos-Kasım 2022 tarihleri arasında, iç hastalıkları polikliniklerine başvuran ve NAYKH tanısı konulan 90 hasta ile yaş-cinsiyet uyumlu 90 sağlıklı kontrol dahil edildi. Tüm katılımcılara ait demografik veriler, laboratuvar parametreleri ve NAYKH hasta grubunda eşlik eden komorbid hastalıklar hastane otomasyon sisteminden kaydedildi ve serum ANGPTL3 düzeylerinin çalışılması için kan örneği alındı. İstatistiksel analizlerde p33,18 olması 97.8 sensitivite ve %83,33 spesifite ile; ANGPTL-3 düzeyinin >242 olması %51,11 sensitivite ve % 83,33 spesifite ile; KİM çapı >6 mm ise % 83,33 sensitivite ve % 91,11 spesifite ile NAYKH gelişimini ön gördürdüğü saptanmıştır. Tartışma ve Sonuç Çalışmamızda NAYKH hasta grubunda ANGPTL3 düzeyinin artmış olduğu saptandı. NAYKH'da görülen dislipideminin bu hepatokin aracılığıyla tetiklenebilecği ve NAYKH tanısını öngörmede ANGPTL-3'ün non invaziv tanı yöntemi olarak kullanlabileceği sonucuna varıldı. Serum ANGPTL-3'ün NAYKH tanı ve takibinde kullanılabilecek metabolik biyobelirteç olabileceğini düşündürmektedir. Serum ANGPTL3 düzeyleri, karaciğer hastalarında gelecekte fibrozisin belirlenmesinde biyobelirteç olarak kullanımı da mümkün olabilecektir. Anahtar kelimeler Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı, karotis intima media kalınlığı, anjiyopoietin benzer faktör 3
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) is a common condition characterized by excessive fat accumulation in the liver, closely related to conditions such as metabolic syndrome (MetS) and insulin resistance. This thesis aims to evaluate the relationship between carotid intimamedia thickness (CIMT), an inflammatory indicator of NAFLD, and circulating angiopoietin-like factor 3 (ANGPTL3) levels. Materials and method The study included 90 patients diagnosed with NAFLD and 90 age- and sex-matched healthy controls who visited internal medicine clinics between August and November 2022. Demographic data, laboratory parameters, and comorbid diseases accompanying the NAYKH patient group were recorded from the hospital automation system, and blood samples were taken for the measurement of serum ANGPTL3 levels. A p-value of 33.18 predicted NAFLD development with 97.8% sensitivity and 83.33% specificity; ANGPTL3 levels >242 predicted with 51.11% sensitivity and 83.33% specificity; and CIMT >6 mm predicted with 83.33% sensitivity and 91.11% specificity. Discussion and Conclusion In our study, it was found that the ANGPTL3 level was increased in the NAFLD patient group. It was concluded that the dyslipidemia observed in NAFLD might be triggered through this hepatokine, and ANGPTL-3 could be used as a non-invasive diagnostic method to predict NAFLD diagnosis. It suggests that serum ANGPTL-3 could be a metabolic biomarker that can be used in the diagnosis and follow-up of NAFLD. The serum ANGPTL3 levels may also be potentially used as a biomarker for determining fibrosis in liver patients in the future. Keywords Non-alcoholic fatty liver disease, carotid intima-media thickness, angiopoietin-like factor 3