Terapötik rekreasyon uygulamalarıyla çocuklarda özgüven gelişimi: Masal anlatıcılığı atölyesi örneği
Self-confidence development in children through therapeutic recreation practices: Storytelling workshop example
- Tez No: 873719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI SAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Modern ve dinamik dünyamızda çocukların duygusal sağlığı giderek artan bir öncelik haline gelmiştir. Okulda geçirilen ve çocuğun geleceğinin temellerinin atıldığı yıllar, çocuğun kendi benlik saygısı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı terapötik rekreasyon aktivitesi olarak masal atölyesinin çocukların benlik saygısı gelişimine olan etkilerini belirlemektir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden zayıf deneysel desene göre tasarlanmış olup örneklem seçimi yapılırken tek aşamalı örnekleme yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmaya 30 adet 12-14 yaş aralığındaki 7. ve 8. Sınıf öğrencisi dahil edilmiştir. Araştırmaya katılan çocuklara halihazırda uygulanan Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Programına ek olarak toplam 8 hafta boyunca, haftada 1 gün ve 2 saat olmak üzere terapötik rekreasyon düzeneğinde hazırlanmış Masal Anlatıcılığı Atölyesi uygulanmış olup çocuklardaki benlik saygısı gelişimi gözlenmiştir. Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) ve Çocuklar İçin İyi Olma Hali Ölçeği(İOÖ) araştırmaya katılan öğrencilere ön test-son test şeklinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our modern and dynamic world, children's emotional health has become an increasing priority. The years spent at school, during which the foundations for the child's future are laid, have a significant impact on the child's own self-esteem. In this context, the main purpose of the study is to determine the effects of fairy tale workshop as a therapeutic recreation activity on children's selfesteem development. The research was designed according to the weak experimental design, one of the quantitative research methods, and the single-stage sampling method was used when selecting the sample. 30 7th and 8th grade students between the ages of 12-14 were included in the research. In addition to the currently implemented Ministry of National Education Primary Education Program, the Storytelling Workshop prepared in a therapeutic recreation setting was applied to the children participating in the research, 1 day and 2 hours a week for a total of 8 weeks, and the development of self-esteem in the children was observed. Rosenberg Self-Esteem Scale (RBSS) and Children's WellBeing Scale (CCS) were administered to the students participating in the study in the form of pre-test and post-test.