32 numaralı Kalebend Defterinin değerlendirme ve transkripsiyonu (S.1-100)
Evaluation and transcription of Kalebend Book No. 32 (P.1-100)
- Tez No: 873720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE ALACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Kalebend defterleri, Osmanlı Devleti'nde suç ve cezalara dair hükümlerin yer aldığı defterlerdir. XVIII. yüzyılda tutulmaya başlayan bu defterler incelenerek, suç, suçun çeşitliliği, suçun işlendiği mahaller, suçluların meslekleri, cinsiyetleri, dini inanışları gibi detaylı bilgiler elde etmek mümkün olmaktadır. Bu çalışmada, Cumhurbaşkanlığı Osmanlı Arşivi'nde yer alan 32 Numaralı Kalebend Defterinin ilk 100 sayfası incelenmiştir. Bu defter Hicri 1224-1226 tarih aralığını içermekte olup incelenen kısmında 361 hüküm ve 468 mahkûm yer almaktadır. Kalebend cezası bir suçlunun kale içerisinde hapis tutulmasıdır. İncelenen defterde kalebend, cezirebend, manastırbend, kulebend, nefy (sürgün), küreğe gönderme gibi ceza türleri ile karşılaşılmıştır. Suçlar Osmanlı hakimiyeti altında bulunan çok çeşitli bölgelerde işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Kalebend notebooks are notebooks containing provisions regarding crimes and punishments in the Ottoman Empire. XVIII. By examining these books, which started to be kept in the 19th century, it is possible to obtain detailed information such as crime, the variety of crimes, the places where the crime was committed, the professions of the criminals, their gender, and their religious beliefs. In this study, the first 100 pages of the Kalebend Book No. 32 in the Presidential Ottoman Archives were examined. This notebook covers the date range of Hijri 1224-1226 and there are 361 sentences and 468 prisoners in the examined part. Kalebend punishment is the imprisonment of a criminal in a castle. In the notebook examined, punishment types such as kalebend, cezirebend, monasterybend, kulbend, nefy (exile), and sending to the shovel were encountered. Crimes were committed in a wide variety of regions under Ottoman rule.