Spatio-temporal monitoring of surface deformation on the North Anatolian fault zone
Kuzey Anadolu fay zonunda yüzey deformasyonunun uzay-zamanlı izlenmesi
- Tez No: 873734
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY KAYA EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Jeofizik Mühendisliği, Geodesy and Photogrammetry, Geophysics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeodezi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ), Anadolu ve Avrasya plakaları arasındaki önemli bir transform sınırdır. Bu sağ-yanal doğrultu-atımlı fay sistemi 20. yüzyıl boyunca yıkıcı sismik olaylara neden olmuştur. Bu tezde, KAFZ'nin Düzce kesiminde yüzey deformasyonunu ve kabuk özellikleri ile fay mekaniği arasındaki ilişkiyi analiz etmek amacıyla 2014-2022 dönemine ait Sentinel-1 verilerini kullanarak İnterferometrik Sentetik Açıklıklı Radar (InSAR) zaman serisi analizi uyguladık. Sentinel-1 gözlemleri, Small Baseline Subset (SBAS) yöntemiyle analiz edilerek Düzce Fayı'nda ∼ 2.5 − 3 cm/yr kayma oranıyla deformasyon modellerini ortaya koymaktadır. Düzce bölgesindeki uzun vadeli deformasyon analizine ek olarak, bu tez, hem yükselen yörüngeli hem de alçalan yörüngeli InSAR veri setlerini kullanarak 2022 Mw6.0 Gölyaka-Düzce depreminin öcesi ve sonrası yüzey deformasyonunu karşılaştırmaktadır. Bu tez, bölgede daha önce yapılmış manyetotellürik (MT) araştırmalar ve sismik tomografiden elde edilen jeofizik verileri de içermekte olup, sıvı doygun ve çatlaklı kaya zonları gibi yer altı özellikleri hakkında bilgi sağlamaktadır. Bu entegrasyon, yüksek gerilme birikimi ve asperit zonları gibi kritik alanları vurgulayarak, sismik tehlikeleri anlamak için ̈onemlidir. Bulgularımız, Düzce bölgesinde deprem hazırlığı ve risk azaltma stratejilerini iyileştirmek için sürekli izleme ve çeşitli jeofizik yöntemlerin entegrasyonunun önemini vurgulamaktadır. Bu yaklaşım, KAFZ boyunca karmaşık jeodinamik süreçlerin anlaşılmasını kolaylaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The North Anatolian Fault Zone (NAFZ) is a major transform boundary between the Anatolian and Eurasian plates, this right-lateral strike slip fault system generated devastating seismic events during the 20th century. In this thesis, we applied Interferometric Synthetic Aperture Radar (InSAR) time series analysis, utilizing Sentinel-1 data from the period 2014 to 2022, with the objective of analyzing surface deformation and the relationship between crustal properties and fault mechanics in the Düzce section of the NAFZ. Analysis of Sentinel-1 data using the Small Baseline Subset technique reveals deformation patterns on the Düzce Fault, indicating a slip rate of approximately 2.5 - 3 cm/yr. In addition to the long term deformation analysis in the Düzce region, this thesis investigates the impacts of the 2022 Mw6.0 Gölyaka-Düzce earthquake by comparing pre- and post-seismic deformation using ascending and descending InSAR datasets. The thesis integrates geophysical data obtained from magnetotelluric surveys and seismic tomography, offering valuable information about subsurface features such as fluid-saturated and fractured rock zones. This integration emphasizes the crucial areas of roughness and the buildup of significant strain, which are vital for comprehending seismic risks. The results of our study highlight the importance of continuous monitoring and the integration of geophysical techniques to enhance earthquake preparedness and reduce the risks in the Düzce region. This technique improves our understanding of the complex geodynamic processes occurring along the NAFZ.