Analysis of the surface deformation caused by the Hatay earthquake on february 20, 2023 with insar technique
Insar veri analizinden çıkarılan 2023 Hatay depreminin yüzey deformasyonu ve kaynak parametreleri
  1. Tez No: 873733
  2. Yazar: MERVE ERCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY KAYA EKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Türkiye'nin tektonik özellikleri temel olarak çevresindeki tektonik plakaların hareketleriyle şekillenmektedir. Arap ve Afrika levhaları, Anadolu ve Avrasya lev- halarına göre kuzeye doğru hareket ederek Türkiye'nin tektonik dinamiklerini etkile- mektedir. Anadolu Levhası ağırlıklı olarak batı ve güneybatıya doğru hareket etmekte ve bu hareket sağ yanal çarpma-kayma hareketine sahip Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ) ve sol yanal çarpma-kayma hareketine sahip Doğu Anadolu Fay Zonu (DAFZ) tarafından karşılanmaktadır. Daha güneyde, hareket Türkiye'nin güneydoğusundaki Ölü Deniz Fay Zonu ( ÖDFZ) boyunca devam etmektedir. 20 Şubat 2023 tarihinde, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremlerinden iki hafta sonra, KAFZ, DAFZ ve Kıbrıs Yayı'nın karadaki uzantısının kesiştiği noktada Hatay depremi olarak bilinen Mw 6.3 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir.Kuzey-güney doğrultusunda uzanan ÖDFZ, DAFZ'nin güneyinden başlayarak Suriye, Lübnan ve İsrail boyunca uzanmaktadır. Hatay yakınlarındaki kırık segmenti, DAFZ'nin kuzey kesimleri kadar aktif olmasa da, geçmişte önemli sismik aktiviteler yaşamıştır. Kahramanmaraş ve Hatay depreminin neden olduğu deformasyonu değerlendirmek için Sentinel-1 verileri üzerinde İnterferometrik Sentetik Açıklıklı Radar (InSAR) yöntemi kullanılmıştır. InSAR Scientific Computing Environment (ISCE) yazılımı içindeki TopsApp modülü, her iki depremden önce ve sonra elde edilen SAR görüntülerini analiz etmek için kullanılmıştır. Bu analiz, Hatay bölgesindeki eş-sismik deformasyonun hem yükselen hem de alçalan uydu izlerinden in- terferogramlarının elde edilmesine odaklanmıştır. Veri analizimiz, 2023 Hatay depremi- nin neden olduğu maximum deformasyon miktarının ∼17 cm olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The tectonic of Türkiye are mainly shaped by the movements of the surrounding tectonic plates. The Arabian and African plates move northward against the Anato- lian and Eurasian plates, influencing the tectonic dynamics of T¨urkiye. The Anatolian Plate is moving predominantly to the west and southwest, and this movement is ac- commodated by the North Anatolian Fault Zone (NAFZ) with right-lateral strike-slip motion and the East Anatolian Fault Zone (EAFZ) with left-lateral strike-slip motion. Further south, the movement continues along the Dead Sea Fault Zone (DSFZ) in southeastern T¨urkiye. On February 20, 2023, an earthquake with magnitude of Mw 6.3, known as the Hatay earthquake, occurred at the intersection of the EAFZ, the DSFZ, and the onshore extension of the Cyprus Arc, two weeks after the Kahraman- mara¸s earthquakes of February 6, 2023. The DSFZ, trending north-south, originates south of the EAFZ and extends across Syria, Lebanon, and Israel. Although the frac- ture segment near Hatay is not as active as the northern parts of the EAFZ, it has experienced significant seismic activity in the past. Interferometric Synthetic Aperture Radar (InSAR) method was used on Sentinel-1 data to assess the deformation caused by the Hatay earthquake. The TopsApp module within the InSAR Scientific Com- puting Environment (ISCE) software was utilized to analyze the SAR images acquired before and after both earthquakes. This analysis focused on obtaining interferograms of the co-seismic deformation in the Hatay region from both ascending and descending satellite tracks. Our data analysis indicates that the maximum amount of deformation caused by the 2023 Hatay earthquake is ∼ 17 cm.