Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği yatan annelerin farkındalıklı emzirme ve emzirme öz yeterliliğinin incelenmesi
Investigation of mindful breastfeeding and breastfeeding self-efficacy of mothers with their infants in the neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 873744
  2. Yazar: EYLÜL HİLAL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY ERCAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırma yenidoğan yoğun bakımda bebeği yatan annelerin farkındalıklı emzirme ve emzirme öz yeterliliğinin incelenmesi ve aralarındaki ilişkinin ortaya konması amacıyla tanımlayıcı-ilişkisel türde yapılmıştır. Araştırma evrenini Ankara ilinde bulunan Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Etlik Şehir Hastanesi'nin Kadın Doğum Hastanesi“Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Anne Bebek Uyum Servisi'ndeki”91 anne oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Emzirmede Farkındalık Ölçeği ve Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler IBM SPSS 25 programında değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde Shapiro Wilk, Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Post Hoc Bonferroni testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan annelerin, Emzirmede Farkındalık Ölçeği puan medyanı 43.00, Emzirme Öz Yeterliliği Ölçeği puan medyanı 59.00 bulunmuştur. Annelerin önceki bebek/bebeklerini emzirme süresi ile Emzirmede Farkındalık Ölçeği, ailenin ekonomik düzeyine göre Emzirmede Farkındalık Ölçeği ve Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği, annenin emzirme başarısını değerlendirmesi ile Emzirmede Farkındalık Ölçeği ve Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği toplam puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Araştırma sonuçları doğrultusunda hemşirelerin annelerin emzirme farkındalığını ve emzirme öz yeterliliğini arttırmak için emzirmeye ve süt sağmaya devam edebilmesini sağlayacak girişimler yapması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a descriptive-correlational type to examine the awareness of breastfeeding and breastfeeding self-efficacy of mothers with babies in the neonatal intensive care unit and to reveal the relationship between them. The research population consisted of 91 mothers in the“Newborn Intensive Care Unit Mother-Baby Adaptation Service”of Etlik Zübeyde Hanım Gynecology Training and Research Hospital and Etlik City Hospital's Gynecology Hospital in Ankara. Personal Information Form, Mindful Breastfeeding Scale and Breastfeeding Self-Efficacy Scale were used to collect research data. Data analysis was performed using IBM SPSS 25 software. The data were evaluated using the Shapiro-Wilk test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, and Post Hoc Bonferroni test. The median Mindful Breastfeeding Scale score of the mothers participating in the study was 43.00, and the Breastfeeding Self-Efficacy Scale median score was 59.00. A statistically significant difference was found between the duration of breastfeeding of mothers' previous baby/babies and the Mindful Breastfeeding Scale, between the economic status of the family and both the Mindful Breastfeeding Scale and the Breastfeeding Self-Efficacy Scale, and between the mother's evaluation of her breastfeeding success and the total scores of both the Mindful Breastfeeding Scale and the Breastfeeding Self-Efficacy Scale. In line with the research results, it is recommended that nurses undertake initiatives to help mothers continue breastfeeding and expressing milk in order to increase their breastfeeding mindfulness and self-efficacy.