Kontrast madde reaksiyonlarınınönlenmesinde klinisyenlerin kontroltercihlerinin araştırılması
Contrast material reactionsclinicians' control in preventionresearching your preferences
  1. Tez No: 873745
  2. Yazar: EBRU HASBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Bölge hastanesinde çalışan klinisyenlerin kontrast madde reaksiyonlarını önlemeye yönelik kontrol tercihlerini araştırmak. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, iki yerel hastanede çalışan 75 katılımcı uzman hekimin kontrast madde reaksiyonlarının önlenmesi konusunda tercih ettiği rolü bir anket aracılığıyla araştırdı. Anket formu, kontrol tercihleri ​​ölçeğinde yer alan değiştirilmiş tercih formlarından oluşan beş farklı maddeyi içermektedir (Degner ve diğerleri, 1997). Bu maddeler şöyleydi: A, klinisyen olarak karar vermeyi tercih ederim; B, klinisyen olarak karar vermeyi tercih ediyorum ama radyoloğun da fikrini almalıyım; C, Radyolog ve ben birlikte karar vermeliyiz. İkimizin fikirleri de aynı derecede önemlidir; D, Radyoloğun bir karar vermesi lazım ama benim fikrimi aldıktan sonra; E, radyoloğun karar vermesini tercih ederim. Katılımcılardan birincil (en çok tercih edilen) ve ikincil (sonraki) tercihlerini belirtmeleri istendi. Bulgular: İstatistiksel analiz sonuçları, kadınların erkeklere göre daha eşitlikçi bir yaklaşım sergilediğini gösterdi (%43,3'e karşılık %15,6, P < 0,005).
Özet (Çeviri)
Objectives: To investigate the control preferences of clinicians working in a regional hospital to prevent contrast agent reactions. Materials and Methods: This study investigated through a questionnaire the role preferred by 75 participant specialist physicians working in two local hospitals regarding prevention of contrast agent reactions. The questionnaire form included five different items consisting of modified forms of preferences found in control preferences scale (Degner et al., 1997). These items were as follows: A, I prefer to make a decision as a clinician; B, I prefer to make a decision as a clinician but should get radiologist's opinion; C, Radiologist and I should make a decision together. The ideas of the two of us are equally important; D, The radiologist should make a decision but after getting my opinion; E, I prefer the radiologist to make a decision. Participants were asked to specify their primary (the most preferred) and secondary (subsequent) preferences. Results: The results of the statistical analysis indicated that females showed more equalitarian approach when compared to males (43.3% versus 15.6%, P < 0.005). Also, the physicians in internal medicine branches showed more equalitarian approach when compared to the physicians in surgical branches (37.8% versus 15.8%, P < 0.01) Conclusion: When we attempt to establish a clinical guideline committee towards preventing reactions to contrast agents, involvement of physicians exhibiting cooperative attitude in the committee will facilitate communication, and thereby improve group performance.