Sosyal destek ve yalnızlığın göç eden kadınların yaşam memnuniyeti üzerindeki etkisi
The effect of social support and loneliness on life satisfaction of migrant women
- Tez No: 873768
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Son yıllarda ülkelerindeki iç karışıklıklar, savaşlar ve ekonomik zorluklardan dolayı ülkemize göç etmiş olan ve ülkemizde yeni bir yaşam kuran bir çok kadın bulunmaktadır. Farklı uyruklar ve etnik gruplardan oluşan bu kadınların yaşamış oldukları göç deneyimleri hayatlarının bir çok aşamasını etkilemektedir. Bu araştırmanın amacı Türkiye'ye göç eden kadınların sosyal destek ve yalnızlık düzeylerinin yaşam memnuniyeti üzerindeki etkisini incelemektir. Ayrıca, göç eden kadınların yaşları , çocuk sayıları, sosyo-ekonomik düzeyleri, Türkiye'de bulunma süreleri, Türkçe düzeyleri ile yaşam memnuniyetleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacını taşımaktadır. Çalışma grubu Türkiye'ye göç eden Suriye ve Irak uyruklu 18 yaş üzeri 218 kadından oluşmaktadır. Katılımcılara Sosyal Destek Ölçeği, Yalnızlık Ölçeği, Yaşam Memnuniyeti Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Çalışma ilişkisel araştırma modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analizler IBM SPSS Statistics 20 programı ve Lisrel 9 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde tablolar, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), basit regresyon ve çoklu regresyon kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular yaşam memnuniyetini olumsuz yönde etkileyen yalnızlık duygusunun sosyal destek ile azaltılabileceği ve beraberinde algılanan sosyal destek düzeyinin yaşam memnuniyetinin üzerinde doğrudan olumlu etkiye sahip olabileceğini ortaya koymuştur. Araştırmada elde edilen sonuçlara dayalı olarak araştırmacılara, psikolojik danışmanlara çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, there are many women who have migrated to our country due to civil unrest, wars and economic difficulties in their countries and have established a new life in our country. The migration experiences of these women from different nationalities and ethnic groups affect many stages of their lives. The aim of this study is to examine the effect of social support and loneliness levels on life satisfaction of women who migrated to Turkey. In addition, it aims to examine the relationship between the age, number of children, socio-economic status, length of stay in Turkey, Turkish language level and life satisfaction of migrant women. The study group consisted of 218 women over the age of 18 from Syria and Iraq who migrated to Turkey. Social Support Scale, Loneliness Scale, Life Satisfaction Scale and Personal Information Form were applied to the participants. The study was conducted using the relational research model. Analyses were conducted using IBM SPSS Statistics 20 program and Lisrel 9 program. Tables, one-way analysis of variance (ANOVA), simple regression and multiple regression were used to analyze the data. The findings of the study revealed that the feeling of loneliness, which negatively affects life satisfaction, can be reduced with social support and that the level of perceived social support can have a direct positive effect on life satisfaction. Based on the results obtained in the study, various recommendations were presented to researchers and psychological counselors.