Netflix orijinal içeriklerdeki türk dizilerinde postmodern bireyin inşası: Göstergebilimsel bir analiz
The construction of the postmodern individual in Turkish tv series in netflix original content: A semiotic analysis
  1. Tez No: 873769
  2. Yazar: ASLIHAN AKBAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Public Relations, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Modern dönemin yıkıntılarından yükselen postmodern dönemde üretimden tüketime, toplum biçiminden bireyin inşasına kadar uzanan pek çok alanda önemli değişimler meydana gelmiştir. Postmodern dönemde birey, ben odaklı, spiritüel, geçmişinden kaçan, denge arayan vb. nitelemelerle tanımlanmaktadır. Postmodern dönemde bireyde ortaya çıkan değişimler, postmodern bireyin inşasına yönelik çalışmaları da beraberinde getirmiştir. Modernden postmoderne yaşanan değişimlerin ele alındığı bu tez çalışmasında ise postmodern dönem, Stuart Hall'un“yeni zamanlar”görüşüyle ilişkilendirilmiştir. Çalışmada, Netflix orijinal içeriklerdeki Türk dizilerinde inşa edilen karakterlerin postmodern kimlik etrafında nasıl şekillendirildiğinin, sunulan anlatı ile de günümüz insanını nasıl yansıttığının ortaya konması amaçlanmıştır. Evrenini dijital platformların oluşturduğu çalışmada, dijital platformlardan Türkiye'de ilk uluslararası nitelikte yayın hayatına başlayan Netflix ele alınmıştır. Örneklem çalışmanın amacına uygun olarak seçilmiştir. Bu kapsamda“Hakan: Muhafız”,“Atiye”,“Zeytin Ağacı”ve“Uysallar”dizilerinin birinci sezonundaki bölümleri analize dahil edilmiştir. Dizilere Roland Barthes'ın fikirleri odağında göstergebilimsel analiz uygulanmıştır. Ayrıca Geert Hofstede'nin kültürel boyut teorisi ve Levi Strauss'un ikili karşıtlıklarından yararlanılmıştır. John Fiske'nin gelişkin ve kısıtlı kodlarından da bahsedilmiştir. Yapılan analizlerin sonucunda Netflix orijinal içeriklerdeki Türk dizilerinde inşa edilen karakterlerin postmodern kimlik bağlamında inşa edildiği ve günümüz insanını da söz konusu biçimde betimlediği varsayımı doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In postmodern period, rising from the ruins of modern era, significant changes have occurred in many areas ranging from production to consumption, from the form of society to the construction of the individual. We can describe postmodern era's individual as self-oriented, selfish, spiritual, seeking balance, and so on. Changes emerging in the individual in the postmodern period brought along studies on the construction of postmodern individual. In this thesis, which deals with the changes from modern to postmodern, postmodern period is associated with Stuart Hall's view of“new times”. Study aims to reveal how the characters constructed in Turkish series in Netflix original content are shaped around postmodern identity and how they reflect today's people with the narrative presented. Universe of the study consists of digital platforms and focuses on Netflix, the first international digital platform, broadcasting in Türkiye. We selected the sample in accordance with the purpose of the study. In this context, the analysis includes the first season episodes of the series“Hakan: Muhafız”,“Atiye”,“Zeytin Ağacı”and“Uysallar”. Semiotic analysis was applied to the series with a focus on Roland Barthes' ideas. In addition, Geert Hofstede's cultural dimension theory and Levi Strauss' binary oppositions were utilized. John Fiske's advanced and restricted codes were also mentioned. As a result of the analysis, the assumption that the characters constructed in the Turkish series in Netflix original content are constructed in the context of postmodern identity and depict today's people in this way has been confirmed.