Kardiyonöral ablasyonun kalp hızı değişkenliği üzerine etkisi
Effect of cardioneural ablation on heart rate variability
  1. Tez No: 873985
  2. Yazar: KAAN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR CANDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç Kardiyonöral ablasyon vazovagal senkop hastalarının tedavisinde kullanılmaya başlanmış yeni bir tedavi yöntemidir. Kardiyonöral ablasyonda kalpteki vagal GP'lerin radyofrekans ablasyon ile hasar verilerek senkop tedavi edilmeye çalışılır. Kalp hızı değişkenliği kalp atımlarının çeşitli zaman aralıklarında ne derecede değişkenlik gösterdiğinin ölçüldüğü bir yöntemdir. Kalp hızı değişkenliğinin öncelikli olarak otonom sinir sisteminin kalp üzerindeki tonusundan etkilendiği bilinmektedir. Çalışmada kardiyonöral ablasyon yapılan vazovagal senkop hastalarının kalp hızı değişkenliği ölçümlerinde ne derece değişim olduğunun saptanması amaçlanmış ve kardiyonöral ablasyonun kardiyak otonom sinir sistemi ile ilişkisinin tayini amaçlanmıştır. İkincil amaçlar olarak ise işleme bağlı senkop yükündeki değişim, işleme bağlı 24 saatlik kalp hızı ölçümündeki değişiklikler ve işleme bağlı kalp içi iletim hızlarındaki değişiklikler araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü'nde mayıs 2020 ile ekim 2022 tarihleri arasında vazovagal senkop nedeni ile sağ taraflı kardiyonöral ablasyon yapılan hastalar taranmış ve çalışma kritlerlerini sağlayan hastaların bilgileri çalışmadan kullanılmıştır. Hastaların işlem öncesi ve işlemden sonraki 3. ayda yapılan 24 saatlik ritim holter sonuçları ile kalp hızı değişkenliğinin zamansal alan ölçümlerinden, SSNN, SSNN indeksi, PSSKK ve NN50 oranı; frekanssal ölçümlerinden ise YF ve DF bantları karşılaştırılmıştır. Hastaların 12.aydaki kontrol muayene kayıtları incelenerek işlem öncesi ve takip süresindeki senkop yükleri karşılaştırılmıştır. Hastaların ayrıca işlem esnasında ablasyon öncesi ve ablasyon sonrası alınan kalp içi iletim hızı değerleri karşılaştırılmıştır. Elde edilen veriler istatistiki analize sokulmuştur. Bulgular Çalışmaya alınan 39 hastanın verileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim Cardioneural ablation is an emerging method that is used in treatment of vasovagal syncope patients. Cardiac GPs are targetted in cardineural ablation to reduce vagal tone on heart. Heart rate variability is the measurement of differences in heart rate in a specific period of time. Heart rate variability is affected by many regulatory mechanisms in body especially autonomic nervous system. In this study difference in heart rate variability of vasovagal syncope patients undergoing cardioneural ablation and effect of cardioneural ablation on cardiac autonomic nervous system innervation were investigated. Secondary aims were change in syncope burden, change in 24 hours heart rate and changes in intracardiac conduction rates. Materials and Methods 39 patients who had undergone cardioneural ablation for treatment of vasovagal syncope compatible with inclusion criteria were included in the study. Data from 24 hour rhytm holter recordings from before and 3 months after the operation were evaluated. SDNN, SDNN index, RMSSD and pNN50 were used as time domains of heart rate variability while LF and HF bands were used as frequential domains. Syncope burden was evaluted from data of 12th month routine examinations. 24 hours heart rate values and intraoperational data regarding intracardiac conduction times were also evaluated. Statistical analysis was performed on data. Results Data from 39 patients included in study were evaluated.