Perianal fistül hastalığında farklı seton uygulama tekniklerinin postoperatif dönemdeki yaşam kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması prospektif randomize çalışma
Changes in patients' quality of life with differences in setonapplication: preliminary results of a randomized controlledtrial
- Tez No: 873986
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR AKYOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Perianal fistül, hastaların yaşam kalitesini etkileyen çok yaygın bir hastalıktır. Çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Bunlardan en popüler olanlardan biri de uzun süreli gevşek seton ile drenajdır. Çalışmanın amacı perianal fistül hastalarında seton uygulanırken farklı düğüm tipleri ile postoperatif yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Bulgular ve Yöntem: 2021 ile 2023 tarihleri arasında transsfinkterik fistülü olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar düğüm tiplerine göre üç gruba ayrıldı. A grubundaki Seton uçları alfa şeklinde iki uç yan yana getirilerek düğümlendi. B grubunda seton uçları üst üste binmiş halka şeklinde birbirine bağlandı. Grup C'de düğümsüz iç içe geçebilen, kilitli seton kullanıldı. Tüm hastalara 15. gün, 30. gün ve 90. günde yaşam kalitesini ölçmek amacıyla anket yapıldı. Bulgular: 63 hasta randomize edildi. Hastaların 52'si erkek idi. Ortanca yaş 43 idi. Gruplar eşit olarak dağıtılmıştır. Grup C'de 3, B grubunda 5 hastada komplikasyon gelişti. Bunlar apse, anal ağrıyı, setonun düşmesini ve ikincil fistül oluşumunu içermektedir. Hiçbir hastada postoperatif fekal inkontinans görülmedi. Ortalama ameliyat süresi grup A'da 11 dakika, grup B'de 10 dakika, grup C'de 10 dakika idi. Gruplar arasında ameliyat süresi açısından anlamlı fark yoktu. Ölçekte kullanılan fiziksel ve mental bileşen sorularına göre 3 grup arasında postoperatif yaşam kalitesi benzer olarak görüldü. Sonuç: Quality of Life in Patients with Anal Fistula Questionnaire (QoLAF-Q) ölçeğinin fiziksel (PCS) ve mental bileşen (MCS) sorularına göre grup bağımsız tüm hastalarda zamana bağlı olarak yaşam kalitesi artmış olarak görüldü. Ancak gruplar arasında postoperatif yaşam kalitesi benzer olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Perianal fistula is a very common disease which alters quality of life (QoL) of the patients. There are several treatment options, with loose seton being one of the most popular. The aim of study is to evaluate the relationship between QoL and different knot types while applying seton to the anal fistula. Methods: Between 2021 and 2023, patients with transsphincteric anal fistula were enrolled in the study. Patients were divided into three groups based on the knot types. Seton tips in group A were knotted in an alpha-shaped pattern. In group B, the seton tips were overlapping and linked together. There were no palpable free ends. Comfort-knotless seton was used in group C. All the patients completed the Quality of Life in Patients with Anal Fistula Questionnaire (QoLAF-Q) on 14th day, 30th day and 90th day. Results: 63 patients were randomized. There were 52 men. Median age was 43. The groups were equally divided. 3 group C patients and 5 group B patients had complications. These include abscess, anal pain, seton reduction and secondary fistula. The mean duration of surgery was 11 minutes in group A, 10 minutes in group B, and 10 minutes in group C. There was no significant difference between the groups according to operation time. Postoperative quality of life was found to be similar between the 3 groups according to the physical and mental component questions used in the scale. Conclusion: The PCS and MCS components of the Quality of Life in Patients with Anal Fistula Questionnaire (QoLAF-Q) demonstrated that all patients' quality of life improved with time. But postoperative quality of life was found to be similar among the groups.