Mubı ve BluTV'de yayınlanan belgesel filmlerdeki anlatı estetiğinin140 Journos örneği üzerinden incelenmesi
An investigation of narrative aesthetics in documentary films broadcasted on Mubi and BluTV through the example of 140 Journos.
  1. Tez No: 874001
  2. Yazar: FATİH KAYNARCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FADIL SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Belgesel sinema, sinema tarihinde köklü bir geçmişe sahip olan ve teknolojik ilerlemelerle paralel olarak sürekli olarak evrim geçiren önemli bir türdür. Özellikle dijital iletişim çağında, sinema teknolojisi kendini sürekli olarak yenilemektedir. Bu çağın hızla evirilen iletişim teknolojileri, sinema sektöründe de derin etkiler yaratmış, yaratıcı süreçlerle birlikte yeni olanaklar sunmuştur. Filmlerin yapım, dağıtım ve gösterim süreçlerinde, çeşitli yenilikler ve dönüşümler gözlemlenmektedir. İzleyici kitlesine erişmek için geleneksel iletişim kanallarına duyulan ihtiyaç her geçen gün daha da azalarak yerini dijital çağın getirmiş olduğu (YouTube, Netflix,MUBI,BluTv) gibi platformlara bırakmaktadır. Belgesel Sinema da bu yenilik ve dönüşümlerden payını almıştır. Dijitalleşme, belgesel sinemanın sadece teknik bir değişimden ziyade içerik ve hikâye anlatımı açısından da önemli bir dönüşüm geçirmesine neden olmuştur. Belgesel sinema, dijital yayın platformları aracılığıyla izleyici kitlesine daha geniş bir erişim sağlayarak, geleneksel sinema sınırlarını aşmış ve evrim geçirmiştir. Belgesel sinema ve dijital yayın platformları arasındaki bu etkileşim, izleyiciyle daha doğrudan, kişisel ve geniş bir biçimde bağlantı kurma fırsatı sunmaktadır. Belgesel sinema ve dijital yayın platformları arasındaki bu etkileşim, sinema deneyimini daha erişilebilir ve kişisel hale getirerek izleyicilerle daha derin bir etkileşim sağlamaktadır. Bu nedenle, belgesel sinemanın dijitalleşme süreci, belgesel filmin geleceğini şekillendiren önemli bir faktör olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, belgesel sinemaya odaklanılarak farklı mecralarda yapılan belgesel çalışmaları incelenmiştir. MUBI ve BluTV gibi yayın platformlarında yer alan belgeseller ile 140 Journos Youtube kanalı için üretilen belgesellerin değişen anlatı yapısı ve estetik biçimleri ele alınmıştır. Bu çalışmayı yaparken sosyal bilimlerde niteliksel içerik analiz yöntemi kullanılarak BluTv, MUBI ve 140 Journos kanalında üretilen ve birbirleri ile benzer türde olan belgeseller incelenerek biçim estetik ve yapım olarak farklılıkları karşılaştırılmıştır. Yapım sürecinde, kullanılan teknikler, ekipmanlar ve dijital platformun sunduğu olanaklar üzerinde durularak, bu unsurların belgesel film yapımındaki rolü anlaşılacaktır. Bu şekilde, dijital iletişim çağında sinemada yaşanan dönüşümlerin belgesel sinemaya etkileri karşılaştırmalı olarak açığa çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Documentary cinema is a significant genre in film history with a deep-rooted past that has evolved continuously alongside technological advancements. Especially in the age of digital communication, cinema technology is constantly renewing itself. The rapidly evolving communication technologies of this era have deeply impacted the cinema industry, introducing new possibilities alongside creative processes. Various innovations and transformations can be observed in the production, distribution, and screening processes of films. The need for traditional communication channels to reach the audience is diminishing each day, giving way to digital platforms like YouTube, Netflix, MUBI and BluTV. Documentary Cinema has also benefitted from these innovations and transformations. Digitalization has not only resulted in technical changes in documentary cinema but has also brought about a significant transformation in terms of content and storytelling. Through digital streaming platforms, documentary cinema has achieved a broader reach to the audience, transcending the boundaries of traditional cinema and evolving. This interaction between documentary cinema and digital streaming platforms offers the opportunity for a more direct, personal, and extensive connection with viewers. By making the cinema experience more accessible and personal, this interaction enhances a deeper engagement with the audience. Therefore, the digitalization process of documentary cinema stands out as a significant factor shaping the future of documentary film making. This study focuses on examining documentary works produced across different platforms, such as MUBI, BluTV and documentaries created for the 140 Journos YouTube channel. The changing narrative structures and aesthetic forms of documentaries on these platforms will be discussed. In this study, a quantitative research method in the social sciences, the Causal-Comparative method, is applied to compare and contrast documentaries produced on BluTV, MUBI, and the 140 Journos channel, which are similar in genre. Differences in form, aesthetics, and production are compared by analyzing the documentaries. Emphasis will be placed on the techniques used in the production process, equipment and the opportunities offered by digital platforms to understand the role of these elements in documentary film making. By doing so, an attempt will be made to comparatively uncover the effects of the transformations in cinema during the digital communication age on documentary cinema.