Solar power plant investment strategy assessment with cost benefit analysis: A case of retail company in Turkey
Fayda maliyet analizi ile güneş enerjisi santrali yatırım stratejisinin değerlendirilmesi: Türkiye'de bir perakende firması örneği
  1. Tez No: 874008
  2. Yazar: SEMİH AVŞAR
  3. Danışmanlar: DR. İLKE BEREKETLİ ZAFEIRAKOPOULOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Türkiye ve dünya genelinde yükselen enerji fiyatları ve karbon emisyonlarıyla ilişkili iklim değişikliği sorunları, ülkeleri yenilenebilir enerji kaynaklarına yönlendiriyor. Özellikle Covid-19 pandemisi ve Rusya-Ukrayna savaşı sonrası enerji fiyatlarında yaşanan artışlar, yenilenebilir enerji kaynaklarına olan geçişi daha da önemli hale getiriyor. Güneş ve rüzgar enerjisi, temiz enerji türleri arasında öne çıkıyor, ancak yatırım maliyetleri dünya genelinde beklentilerin altında kalmıyor. Hükümetlerin teşvikleriyle, karbon emisyonlarını sıfırlama ve enerji maliyetlerini azaltma çabaları devam ediyor. Türkiye, bu alanda önemli adımlar atan ülkelerden biri. %50'ye varan teşvikler ve dünya lideri güneş ve rüzgar enerjisi potansiyeli, Türkiye'nin bu alandaki yatırımlarını öne çıkaran ana nedenler. Türkiye'deki perakende firmaları, enerji dışa bağımlılığını azaltma ve teşviklerden faydalanma amacıyla yenilenebilir enerji yatırımlarına odaklanıyor. Bu tezde, Türkiye'de 3000'den fazla mağazaya sahip ve yıllık 700.000 MWh'den fazla enerji tüketen bir perakende devinin güneş enerjisi santrali yatırımları incelenmiştir. Tamamen özkaynakla, krediyle veya enerji şirketi iş birliğiyle kurulabilecek seçenekler maliyet-fayda analiziyle değerlendirilmiş ve en uygun strateji tartışmaya açılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rising energy costs and the pressing issue of climate change due to carbon emissions are prompting nations globally, including Turkey, to invest in renewable energy sources. The COVID-19 pandemic and the Russia-Ukraine conflict have exacerbated energy price hikes, underscoring the urgency of transitioning to renewables. Solar and wind energy dominate renewable investments, albeit initial costs remain high despite promising long-term returns. Governments incentivize carbon emission reduction and mitigate energy expenses through such investments. Turkey, with substantial wind and solar energy potential, offers incentives covering up to 50% of investments, fostering a conducive environment. Retail companies in Turkey are increasingly investing in renewable energy to reduce reliance on external sources and benefit from government incentives. A study explores cost-benefit analysis methods for a retail giant in Turkey with over 3000 stores and an annual energy consumption exceeding 700,000 MWh, specifically focusing on solar power plant investments. It evaluates options including equity, credit, or collaboration with an energy company, assessing their viability through cost-benefit analysis and stimulating further discussion. This thesis underscores the strategic importance of renewable energy investments in Turkey's energy landscape and highlights the critical role of comprehensive analysis in shaping sustainable investment strategies amidst evolving global energy dynamics.