Yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlerin kültürlerarası iletişim yeterlikleri ve kültürel kimlik algıları
Intercultural communication competencies of learners of Turkish as a foreign language and cultural identity perceptions
- Tez No: 874007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİCE VARIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmanın amacı, yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlerin kültürlerarası iletişim yeterliklerini belirlemek ve onun bir uzantısı olan kültürel kimlik algılarını açığa çıkarmaktır. Bu bağlamda araştırma karma bir yöntem olan çeşitleme deseniyle kurgulanmıştır. Kolay ulaşılabilir örnekleme tekniğiyle Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, TÖMER'de 182 yabancı öğrenciye ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri“Öğrenci Profili Anketi, Kültürlerarası İletişim Yeterliği (KİY) Ölçeği ve Kültürel Kimlik”sorularıyla toplanmıştır. Nicel bulgular“normal dağılım testi, t testi”ve ANOVA" istatistiksel analiz teknikleriyle elde edilmiştir. Ayrıca açımlayıcı faktör analizi ve Cronbach's alfa analizleriyle uygulamanın geçerliği ve güvenirliği belirlenmiştir. Nitel bulgular içerik analiziyle elde edilmiştir. Nicel bulgulara göre, yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlerin KİY puanları yüksek seviyede öz yeterlikleri olduğu sonucunu vermiştir. Katılımcıların yaş, cinsiyet, dil kuru, yabancı dil sayısı, Türkiye'den başka bir ülkede bulunma, farklı ülkelerden arkadaşları olma, Türkiye'nin farklı şehirlerinde bulunma ve vatandaşlık değişkenlerine göre KİY puanları anlamlı bir farklılık göstermemiştir. TÖMER dışında şehir halkıyla Türkçe konuşma ve Türk arkadaşları olma değişkenlerine göre KİY puanları anlamlı bir farklılık göstermiştir. Nitel bulgulara göre, katılımcıların kültürel kimlik algılarının KİY açısından olumlu olduğu ve son olarak kültürel kimlik algısının KİY'in bir alt dinamiği olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the intercultural communication competencies of Turkish as a foreign language learners and as an extension of this, to reveal their perceptions of cultural identity. In this context, the research was designed with a mixed method variation pattern. Using convenience sampling technique, 182 foreign students studying at Tokat Gaziosmanpaşa University, TÖMER were reached. The data of the research were collected with the“Student Profile Survey, Intercultural Communication Competence (ICC) Scale and Cultural Identity questions”. Quantitative findings were obtained using statistical analysis techniques such as“normal distribution test, t-test and ANOVA”. Additionally, the validity and reliability of the application were determined through exploratory factor analysis and Cronbach's alpha analysis. Qualitative findings were obtained through content analysis. According to the quantitative findings, the ICC scores of Turkish as a foreign language learners showed that they had a high level of self-efficacy. ICC scores did not show a significant difference according to the participants' age, gender, language proficiency, number of foreign languages, being in a country other than Turkey, having friends from different countries, being in different cities of Turkey and citizenship variables. Apart from TÖMER, ICC scores showed a significant difference according to the variables of speaking Turkish with the city people and having Turkish friends. According to the qualitative findings, it was concluded that the participants' cultural identity perceptions were positive in terms of ICC and finally, the cultural identity perception was a sub-dynamic of ICC.