Beyin bilgisayar arayüzleri aracılığıyla zihinsel imgelemin sanatsal yansıması: Zihin akışlarına spekülatif bir bakış
The artistic reflection of mental imagery through brain computer interfaces : A speculative perspective on streams of mind
- Tez No: 874016
- Danışmanlar: DOÇ. BURAK BOYRAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Güzel Sanatlar, Computer Engineering and Computer Science and Control, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Zihin ve beden ayrımı, insanlığın varoluşsal sorgulamalarında merkezi bir tema olarak öne çıkmaktadır. Bu ayrım, teknolojinin evrimi ve insan deneyimini dönüştürme kapasitesi ile giderek daha karmaşık bir hal almaktadır. Beyin Bilgisayar Arayüzleri (BCI), bu sınırın yeniden çizilmesinde kritik bir role sahiptir, zira bu arayüzler, insan düşüncesinin doğrudan dijital ortama aktarılmasını mümkün kılmaktadır. Sanat, bu teknolojik dönüşümün hem bir yansıtıcısı hem de bir öncüsü olarak, zihinsel süreçleri görselleştirmede ve spekülatif gelecek senaryolarını keşfetmede yenilikçi yollar sunmaktadır. Bu bağlamlar çerçevesinde bu doktora tezi, Beyin Bilgisayar Arayüzü teknolojisinin kullanıldığı sanat projelerinin analizi üzerine kurulmuş ve elde edilen bulgular, insan duygu ve düşüncelerini ferrofluid kullanarak görselleştiren yenilikçi bir sanat konsepti tasarlamak için referans olarak alınmıştır. Araştırma, bu entegre sürecin, bilinçli deneyimi somut bir şekilde yansıtma kapasitesini ve sanatın ifade alanını genişletme potansiyelini değerlendirmektedir. Ferrofluid ve BCI teknolojilerinin birleştirilmesiyle oluşturulan ve“Zihin Akışları”adı verilen bu yeni konsept, insan zihninin karmaşık yapısını, ferrofluidin akıcı ve değişken formalarıyla gerçek zamanlı olarak ifade etmek üzerine kuruludur. Bu yöntem, sanat eserinin zihnin canlı ve değişken yapısı kadar dinamik bir form kazanmasını sağlamaktadır. Sanatsal ifade biçimlerini spekülatif çerçevede yeniden tanımlayan bu çalışma, ulusal ve uluslararası literatürde BCI teknolojilerinin sanat pratiğine getirebileceği yenilikçi perspektifleri ve metodolojileri keşfetmeye odaklanan özgün bir çalışma olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The mind-body distinction stands out as a central theme in humanity's existential inquiries. This distinction becomes increasingly complex with the evolution of technology and its capacity to transform the human experience. Brain Computer Interfaces (BCI) play a critical role in redrawing this boundary, as these interfaces enable the direct transfer of human thought into digital environments. Art, as both a reflector and a pioneer of this technological transformation, offers innovative ways to visualize mental processes and explore speculative future scenarios. Within these contexts, this doctoral thesis is based on the analysis of art projects using Brain Computer Interface technology, and the findings are taken as reference to design an innovative art concept that visualizes human emotions and thoughts using ferrofluid. The research evaluates the capacity of this integrated process to tangibly reflect conscious experience and its potential to expand the expressive scope of art. This new concept, called“Mind Streams”, created by combining ferrofluid and BCI technologies, is based on expressing the complex structure of the human mind in real-time with the fluid and variable forms of ferrofluid. This method enables the work of art to gain a form as dynamic as the lively and variable structure of the mind. This study, which redefines artistic expression forms within the speculative framework, stands out in the national and international literature as an original study that focuses on exploring the innovative perspectives and methodologies that BCI technologies can bring to art practice.