Lise öğrencilerinde akademik erteleme davranışı ile duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between academic procrastination behavior and emotion regulation skills in high school students
- Tez No: 874017
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY AYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmada, lise öğrencilerinin akademik erteleme davranışları ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Akademik erteleme ve duygu düzenleme becerilerinin cinsiyet, sınıf düzeyi ve algılanan başarı durumu açısından nasıl değiştiği araştırılmıştır. Çalışma, 2023-2024 eğitim öğretim yılı içerisinde 316'sı kız (%60, 2), 209'u erkek (%39,8) olmak üzere toplam 525 lise öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak, kişisel bilgi formu, Akademik Erteleme Ölçeği ve Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 29.0 paket program ile yapılmıştır. Öğrencilerin bazı özelliklerine göre istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için değişken sayısına bağlı olarak t testi veya tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Aynı zamanda çalışmanın örneklem grubunda yer alan katılımcıların akademik erteleme düzeyi ile duygu düzenleme becerileri ölçeğinin alt boyutları arasında bir ilişkinin varlığını belirlemek için Pearson Moment Korelasyon katsayısına bakılmıştır. Yapılan araştırmadan elde edilen veriler ışığında, akademik erteleme ve duygu düzenleme beceriler arasında negatif bir korelasyon bulunmuştur. Akademik ertelemenin değişkenlere göre farklılaşma durumuna bakıldığında, cinsiyet ve sınıf düzeyine göre anlamlı düzeyde farklılaşma görülürken, algılanan akademik başarı düzeyine göre herhangi bir farklılaşma görülmemiştir. Öte yandan, duygu düzenleme becerileri ölçeğinin toplam puanının değişkenlere göre farklılaşma durumuna bakıldığında, cinsiyete göre farklılaşma görülmezken, sınıf seviyelerine ve öğrencilerin kendi başarılarını algılama düzeyine göre anlamlı düzeyde farklılaşma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationships between academic procrastination behaviors and emotion regulation skills of high school students were examined. How academic procrastination and emotion regulation skills change in terms of gender, grade level and perceived achievement status were investigated. During the 2023–2024 academic year, a total of 525 high school students participated in the study; 316 of them were female (60.2%) and 209 of them were male (39.8%). The following instruments were utilized to collect data: the Personal Information Form, the Academic Procrastination Scale and the Emotion Regulation Skills Scale. Correlational survey model was used in the study. Data were statistically analyzed with SPSS 29.0 package program. Depending on the number of variables, a one-way analysis of variance (ANOVA) or t-test was used to assess if there is a statistically significant difference based on certain student characteristics. The Pearson Moment Correlation coefficient was also used to look for a correlation between the sub-dimensions of the emotion management abilities scale and the academic procrastination level of the study participants in the sample group. In the light of the data obtained from the study, a negative correlation was found between academic procrastination and emotion regulation skills. When the differentiation of academic procrastination according to variables was examined, it was found that there was a statistically significant correlation according to gender and grade level, whereas there was no correlation according to perceived academic achievement level. However, there was no gender differentiation found when the emotion regulation skills scale's total score was analyzed according to the variables, but there was a significant gender differentiation found when the score was broken down by grade level and students' perceptions of their own accomplishment.