Plöropulmoner hastalarda diagnostik ve terapötik videotorakoskopi
  1. Tez No: 874064
  2. Yazar: KADRİ CEBERUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YİĞİT AKÇALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Torakoskopi , bir torakotan::i -:ızyonu olmaksızın intnıtorasi.k organların vizüaliz.asyonu ile diagnostik ve terapötik cerrahi yaklaşıma olanak tanıyan bir girişimdir .1-980'lerin sonuna kadar hemen tümüyle plevral hastalıkların tanısıyla kısıtlı kalan torakoskopi ekipman· ve tekr.,iğin gelişmesiyle giderek ternpötik alanda da önem kaz.annıaktadır . Anabilim Dalımızda Ekim 1993 - :Mart 1995 yıllan arasında yaşlan 15-66 ( ortalama yaş 39,9 ) arasında değişen , 13' ü erkek ( %52 ) , 12 ' si kadın ( %48 ) yirmibeş hastaya videotorakoskopik girişim uygulandı. Tanı konulamamış plevral effüzyonu olan 6 hastaya ( % 24 ) torakoskopi_'\c yolla kesin tanı komıldu . Etiyolojisi bilinen plevral effüzyoıılu 9 hastaya ( % 36 ) torakoskopik talk plöredesis yapıldı . Tanı konulamamış parankimal hastalığı olan 3 hastanın ( % 12) 2 'sine ve malignik şüphesi olan 3 hastaya ( % 12 ) tonıkoskopik yolla sitopatolojik tanı konuldu . Rekürren pnömotoraksı olan 3 hastaya ( % 12) büllektomi ve Raynaud hastalığı olan bir hastaya ( % 4 ) tora.kal sempatek.'iomi yapıldı . Plöropulmoner hastalıklarda tam oranı o/o 84 'dür . Terapötik torakoskopik girişimlerde hiçbir bastamı7..da rck.ilrrens gözlenmedi . Torakoskopik giri:ıiınlcrdc postopcratif analjezi gereksinimi ve hastanede kalım süresi açık cerrahiye göre kısadır. Torakoskopi minimal bir inv.mv gın ım olup r.ı0stof
Özet (Çeviri)
Thoracoscopy is a procedure which lets the possibilıty for diagnosis and therapeutic inteıventions by visualisation of int.-atho:racic struchıres without ma.king thoracotomy insicion .111oracoscopy has been limited in diagnosis of pleural diseases untill the late of 1980s .Advences in techinolog_y an.J cndoscopic instruınentation has advenced the development oftherapeutic thoracoscopy. In our departmeent between 1993 and 1995 , 25 patients ages mnging wtween 15 and 66 ( avanı.ge age was 39,9 ) were undeıwcnt thoracoscopic management . Thirteen patients were men ( 52 % ) and twelve patients were women ( 48 t 'o) . Six patients with undiagnosed pleural effusion were diagnosed by tb.orncoscopic methoJ ( 24 % ) . Nine patients with malignant plt!ural effusion unJerwent tlıoracoscopic talk pleurodosis ( 36 % ) . Two of three patients ( 12 % ) with undiagnosed paranchin:ıal disease and tbree patients ( 12 % ) probably malignant were d.iagnosed de:fı11itely . 1bree patients ( 12 % ) with recurrent pneumothorax underwent thoracoscopic bullectomy and one patient with Raynaud diseasc ( 4 % ) undervvent thoraı.::al sympatechtomy. In pleuropulmonary diseases defınitive diagnosis rate was 84 % . There was no recurrence in therapeutic thoracoscopic rnanagement . The nced of analgesia and duration in thoracoscopic management is less than in open surgery . Thoracoscopy is minimal invazivc proccdure aı1d the necd of aı-1.a.lgcsia and postoperatif hospital duration is less . Posıop::rati ve coınplications such as alhelectasia is minimal in thoracoscopic rnanagcmcnt . Tiıoracoscopy is the nıc:Hı.od of choice in pleuropulmonary discases . Tnoracoscopy has been taken a uscfüll modality for its postoperative analgesia, shoıi hospital dunı.tio:n and recover but ftı..-ı-ther studies must be perförmed for i ts place in füoracic surgery .