6458 sayılı Yabancılar Ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamında sınır dışı etme kararı ve sonuçları
Removal decision and its consequences within The Scope of Law 6458 on Foreigners and International Protection
- Tez No: 874085
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Tarih boyunca var olan göç olgusu insanların yaşamış oldukları sosyal veya ekonomik sorunların başka bir coğrafyaya giderek bertaraf edilmesine hizmet etmiştir. Günümüzde ise bir kısım devlet vatandaşlarının refah içerisinde yaşaması, bunun karşısında, geri kalan büyük bir çoğunluğun ise maddi ya da siyasal sorunların olduğu topluluklarda bulunması veya geri kalmış toplum insanlarının teknolojik imkânlarla bu dengesizliği fark etmesi üzerine göçler bugün ve yakın gelecekte gündemde kalmaya devam edecektir. Siyasal yapılanmada en üst buyurucu güç olan devletler ise söz konusu göç olgusuna karşı kayıtsız kalmamış göçleri düzenli göç ve düzensiz göç olarak ayırmıştır. Egemen devletin hukukuna uygun bir şekilde ülkeye giriş yapılması düzenli göçü oluşturmaktayken hukuka aykırı bir şekilde ülkeye giriş yapan ya da bulunan yabancı ise düzensiz göçü oluşturmaktadır. Düzensiz göçle mücadele amacıyla tarih içerisinde benzer uygulamalar görülmekle birlikte neredeyse yeni kurallara bağlanmış sınır dışı etme kurumu oluşturulmuştur. Bu çalışmada ise Türk hukuku kapsamında sınır dışı etme kavramı ve sonuçlarını irdelenmiştir. Türk hukukunda sınır dışı etme kavramına yönelik muhtelif kanunlarda düzenlemeler olmasına rağmen son 50 yılda artan göç hareketlerinin karşısında 04.04.2013 kabul tarihli, nispeten yeni bir kanun olan 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamında sınır dışı etme kararı gerek yerel gerekse uluslararası mahkeme kararları eşliğinde incelenecektir. Çalışmanın ana eksenini Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu m. 52-60 arasında düzenlenen; sınır dışı etme kararı, hakkında sınır dışı etme kararı verilebilecek yabancılar, sınır dışı edilmeye engel durumlar, ülkeyi terke davet edilme, gönüllü terk, sınır dışı etmenin kanaatimizce en önemli sonucu olan idari gözetim kararı, geri gönderme merkezleri ve gerek sınır dışı etme kararına gerekse idari gözetim kararına karşı başvuru yolları ifade edilecektir. Bu çalışmayla elde edilmek istenilen maksat ise yakın bir kabul tarihi olan 6458 sayılı Kanunun uygulanmasında ve yorumlanmasında ortaya çıkabilecek belirsizliklerin uluslararası sözleşmeler ve mahkeme kararlarıyla birlikte yorumlanarak bir çerçeveye oturtturulmasıdır.
Özet (Çeviri)
Migration has been an enduring phenomenon throughout history, serving as a means for individuals to overcome social or economic challenges by relocating to different regions. In contemporary times, while some citizens of states enjoy prosperity, a significant majority live in communities marked by financial and political issues. Migration remains a prominent topic today and is expected to continue in the near future, particularly as technologically interconnected societies highlight disparities. Nations, as the authoritative entities in political structures, have not remained indifferent to the phenomenon of migration. They have categorized migration into regular and irregular forms. Legal entry into a country in accordance with the sovereign state's laws constitutes regular migration, while entry in violation of the law defines irregular migration. Efforts to eliminate irregular migration have historically involved various measures, with the establishment of a deportation institution being one recent development. This study focuses on the concept of deportation and its consequences within the scope of Turkish law. Despite existing regulations on deportation in various laws, the increasing migration movements over the past 50 years prompted a relatively new law, the Law on Foreigners and International Protection No. 6458, enacted on April 4, 2013, to be examined in terms of deportation decisions, both at the local and international levels, alongside court decisions. The main axis of the study revolves around articles 52-60 of the Law on Foreigners and International Protection, which cover deportation decisions, foreigners who may be subject to deportation, impediments to deportation, invitations to leave the country, voluntary departure, the administrative supervision decision, a crucial consequence of deportation in our opinion, deportation centers, and avenues for appeals against deportation and administrative supervision decisions. The ultimate goal of this study is to address uncertainties that may arise in the implementation and interpretation of Law No. 6458, with its recent enactment date, by interpreting it in conjunction with international treaties and court decisions to establish a comprehensive framework.