SRIM programında proton etkisiyle fotovoltaik hücrelerin performanslarının karşılaştırılması
Comparison of performance of photovoltaic cells with proton effect in SRIM code
- Tez No: 874106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Nükleer Mühendislik, Energy, Nuclear Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez çalışmasında, GaAs ve Cu2ZnSnSe4 gibi fotovoltaik hücrelerin proton demeti ile etkileşmeleri incelenmiştir. Proton demetinin değişik fotovoltaik hücreler üzerindeki performanslarının ne şekilde değiştirdiğinin benzetimi yapılmıştır. Farklı proton demet enerji (keV-MeV) mertebelerinde ve kalınlıklarında hücreler üzerindeki etkiler incelenmiştir. Radyasyon madde etkileşmesi kapsamında iyon durdurma ve dağılımları kullanılarak grafikler oluşturulmuş ve hesaplamalar yapılmıştır. Radyasyon kaynaklı yer değiştirme hasarı incelenerek hücre performansı üzerindeki etkiler analiz edilmiştir. Tüm hesaplamalar ve analizlerde SRIM/TRIM benzetim programı kullanılarak yapılmıştır. Tez çalışması, radyasyon uygulamalarında özellikle elektronik bileşenlerin nasıl performans göstereceği ve dayanıklı yapıları öngörmek için önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the interactions of photovoltaic cells such as GaAs and Cu2ZnSnSe4 with the proton beam were examined. It has been simulated how the proton beam changes its performance on different photovoltaic cells. The effects on cells at different proton beam energy (keV-MeV) levels and thicknesses were examined. Within the scope of radiation-matter interaction, graphs were created and calculations were made using ion stopping and distributions. Effects on cell performance were analyzed by examining radiation-induced displacement damage. All calculations and analyzes were made using the SRIM/TRIM simulation program. The thesis is especially important for predicting how electronic components will perform and durable structures in radiation applications.