Ankara Şehir Hastanesi Yenidoğan Yoğun bakım ünitesinde takip edilen preterm yenidoğanlarda intrakraniyal kanamaların sıklığı ve değerlendirilmesi
Frequency and evaluation of intracranial hemorrhages in preterm neonates followed in the neonatal intensive care unit of Ankara City Hospital
  1. Tez No: 874105
  2. Yazar: İLAYDA ZORLUKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT TAYMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yenidoğan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Preterm yenidoğanlarda intrakraniyal kanamalar ciddi morbidite ve mortalite sebebidir. Bu durumu etkileyen anne ve bebeğe ait birçok risk faktörü bulunmaktadır. Bu çalışmada prematür bebeklerde intrakraniyal kanama sıklığı ve intrakraniyal kanamalı yenidoğanların prenatal, natal ve postnatal klinik özelliklerinin değerlendirilmesi; önlenebilir risk faktörlerinin önüne geçebilmek, preterm yenidoğanlarda mortalite ve morbiditeleri azaltmaya yardımcı olmak amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamızda; Eylül 2019-Mart 2023 yılları arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde takip edilen ≤32 hafta ve ≥ 24 hafta, doğum ağırlığı 1500 gr ve altı olan 312 preterm bebek retrospektif olarak incelendi. İntrakraniyal kanaması olanlar çalışma grubunu oluştururken, intrakraniyal kanaması olmayanlar kontrol grubunu oluşturdu. Çalışmaya; dosya verileri tam olan, doğumdan sonraki ilk 72 saat içinde ilk kraniyal ultrasonu çekilmiş olan, yapısal organ anomalisi, konjenital-metabolik hastalık varlığı, kromozom anomalisi olmayan hastalar dahil edildi. Prenatal, natal ve postnatal klinik özellikleri değerlendirildi ve karşılaştırıldı. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2007 programları kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Intracranial hemorrhages in preterm newborns are a cause of serious morbidity and mortality. Many risk factors for mother and baby affect this condition. This study aims to evaluate the frequency of intracranial hemorrhage in premature babies and prenatal, natal, and postnatal clinical characteristics of newborns with intracranial hemorrhage, to prevent preventable risk factors and help reduce mortality and morbidity in preterm newborns. Method: In our study; we aimed to examine 312 preterm babies aged ≤32 weeks and ≥ 24 weeks, with a birth weight of 1500 g and below, who were followed up in Ankara Bilkent City Hospital Neonatal Intensive Care Unit between September 2019 and March 2023.We formed a study group of those with intracranial hemorrhage and a control group of those without intracranial hemorrhage. To work; Patients with complete file data, whose first cranial ultrasound was performed within the first 72 hours after birth, and who did not have structural organ anomalies, congenital-metabolic diseases, or chromosomal anomalies were included. This relevant group's prenatal, natal, and postnatal clinical characteristics were evaluated and compared. IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analyses and calculations.