Extensive stage küçük hücreli akciğer kanseri tanısı alan hastalarda enflamatuar indekslerle PET-BT de metabolik parametreler arasındaki ilişki
The relationship between inflammatory indices and metabolic parameters on PET-CT in patients diagnosed with extensive stage small cell lung cancer
- Tez No: 874111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA KÖŞECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Küçük hücreli akciğer kanseri (KHAK) hızlı seyirli, yüksek metastaz potansiyeli olan bir malignitedir. Hastalığın hızlı seyri nedeniyle prognostik faktörlerin belirlenmesi önem taşımaktadır. Biz çalışmamızda KHAK olgularında tedavi öncesi bakılan enflamatuar indekslerle 18F Fluorodeoksiglukoz Pozitron Emisyon Tomografisi Bilgisayarlı Tomografide (18F FDG PET-BT) bakılan metabolik parametreler arasındaki ilişkiyi göstermeyi ve bu parametrelerin hastaların sağkalımı üzerine olan etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma; 28 Nisan 2011 ile 9 Ağustos 2023 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde KHAK tanısı alan 110 hastanın retrospektif incelenmesiyle yapıldı. Hastaların demografik verileri, laboratuvar değerleri ve görüntüleme bulguları kaydedildi. Hastaların enflamatuar indeks olarak değerlendirdiğimiz prognostik nutrisyonel indeks (PNI), platelet albumin oranı (PAO) ve albumin alkalen fosfataz oranı (AAFO) değerleri kaydedildi. Hastaların 18F FDG PET-BT görüntüleri Nükleer Tıp Anabilim Dalı tarafından değerlendirilerek maksimum standardized uptake value (SUVmax), mean standardized uptake value (SUVmean), metabolik tümör volümü (MTV), total lezyon glikolizisi (TLG) değerleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Small cell lung cancer (SCLC) is a malignancy with a rapid course and high metastatic potential. Due to the rapid course of the disease, it is important to determine prognostic factors. In this study, we aimed to show the relationship between inflammatory indices and metabolic parameters measured by 18F Fluorodeoxyglucose Positron Emission Tomography Computed Tomography (18F FDG PET-CT) and to evaluate the effects of these parameters on the survival of patients with SCLC. Methods: This study was a retrospective review of 110 patients diagnosed with SCLC at Çukurova University Faculty of Medicine between April 28, 2011 and August 9, 2023. Demographic data, laboratory values and imaging findings were recorded. Prognostic nutritional index (PNI), platelet albumin ratio (PAO) and albumin alkaline phosphatase ratio (AAFO) values, which we consider as inflammatory index, were recorded. 18F FDG PET-CT images of the patients were evaluated by the Department of Nuclear Medicine and maximum standardized uptake value (SUVmax), mean standardized uptake value (SUVmean), metabolic tumor volume (MTV), total lesion glycolysis (TLG) values were recorded.