Arapça konuşma becerisi öğrenimini olumsuz etkileyen faktörler
Factors that negatively affect arabic speaking skill learning
- Tez No: 874112
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM AÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde yabancı dil öğrenimi oldukça önemli bir hale gelmiştir. Özellikle Türkiye'de son yıllarda Arap ülkeleriyle geliştirilen ticari, siyasi veya kültürel ilişkiler nedeniyle Arapça ikinci yabancı dil olarak öğrenimi çok talep görmektedir. Ancak Türkiye'de yabancı dil öğretimi konusunda büyük çaba sarf edilmesine rağmen hala tam anlamıyla yabancı dil öğrenilmemektedir. Özellikle öğrenciler yabancı dilde iletişim kurmakta bazı sıkıntılar yaşamaktadır. Bu durum Arapça öğretiminde de gözlemlenmektedir. Öğrencilerin Arapça öğrenmek için çok fazla çaba, zaman ve para harcadıkları halde özellikle konuşma becerisinde ciddi sorunlar yaşadığı ve Arapça iletişim kurmakta zorlandıkları görülmüştür. Buradan hareketle bu tezde, genel olarak Arapça konuşma becerisi öğrenimini olumsuz etkileyen faktörlerin neler olduğu, özel olarak da sosyal statü, psikolojik durum ve kültürel farklılıkların konuşma becerisine olan etkisi araştırılmaktadır. Bu faktörlerin öğrencinin konuşma becerisine olumsuz bir etkisinin olup, olmadığı varsa Arapça konuşma becerisini ne şekilde etkilediği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul'da belirli üniversitelerde Arapça öğrenimi gören 20 üniversite öğrencisi ile yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Ulaşılan veriler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin konuşma becerisini olumsuz etkileyen dört farklı kategoride 9 farklı koda ulaşılmıştır. İlk kategori kültürel etkenlerdir. Bu kategoride; kültürel farklılık ve lehçe kodlarına ulaşılmıştır. İkinci kategori ise psikolojik etkenlerdir. Psikolojik etkenler; özyeterlilik eksikliği, unutma durumu, kaygı ve çekinme duygusu olarak belirlenmiştir. Üçüncü kategori sosyal etkenlerdir. Sosyal etkenler; eğitim ortamında olumsuz tepki alma, toplumdan etkilenme ve dışlanmadır. Dördüncü ve son kategori ise diğer etkenleri içermektedir. Diğer etkenler; pratik yapmamak ve dile maruz kalmamak olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, foreign language learning has become very important. Especially in Turkey, learning Arabic as a second foreign language is in high demand due to the commercial, political or cultural relations developed with Arab countries in recent years. However, despite great efforts in foreign language teaching in Turkey, foreign languages are still not fully learned. Especially students have some difficulties in communicating in a foreign language. This situation is also observed in Arabic language teaching. It has been observed that although students spend a lot of effort, time and money to learn Arabic, they have serious problems especially in speaking skills and have difficulty in communicating in Arabic. From this point of view, this thesis investigates the factors that negatively affect the learning of Arabic speaking skills in general and the effect of social status, psychological status and cultural differences on speaking skills in particular. It was tried to reveal whether these factors have a negative effect on the student's speaking skills, and if so, how they affect Arabic speaking skills. For this purpose, semi-structured interviews were conducted with 20 university students studying Arabic at certain universities in Istanbul. The data obtained were analyzed by descriptive analysis method. As a result of the research, 10 different codes were reached in four different categories that negatively affect students' speaking skills. The first category is cultural factors. In this category; cultural difference and dialect codes were reached. The second category is psychological factors. Psychological factors were identified as lack of self-efficacy, forgetfulness, anxiety and feeling of shyness. The third category is social factors. Social factors include receiving negative reactions in the educational environment, being affected by the society and being excluded. The fourth and final category includes other factors. Other factors were identified as difficulty in transferring, lack of practice and lack of exposure to the language.