Endometrial hiperplazide sistemik inflamatuar yanıt indeksi(SIRI)'nin endometrial prekanseröz ve kanseröz lezyonları ön görmedeki rolü
Endometrial hiperplazide sistemik inflamatuar yanit i̇ndeksi(SİRİ)'nin endometrial prekanseröz ve kanseröz lezyonlari ön görmedeki rolü
- Tez No: 874147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı Sistemik Inflamatuar Yanıt İndeksi'nin probe küretaj sonuçlarını öngörmede ve endometrial kanseröz-prekanseröz lezyon ayrımında etkili bir belirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağının belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ, Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Jinekoloji Poliklinikleri'ne 01 Ocak 2012- 01 Ocak 2022 tarihleri arasında başvuran probe küretaj yapılan tüm hastaların dosyaları retrospektif olarak taranmış, dahil olma ve hariç tutulma kriterlerini karşılayan ve aktif enfeksiyonu olmayan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Probe küretaj sonucu atipili endometrial hiperplazi ve adenokarsinom çıkan toplam 96 hasta çalışma grubuna alınmıştır. Belirtilen tarihler arasında probe küretaj sonucu atipisiz endometrial hiperplazi olan toplam 280 hasta arasından 3 hastada bir hasta şeklinde 96 hasta seçilmiş ve kontrol grubuna dahil edilmiş, çalışma toplam 192 hasta ile yapılmıştır. Hasta bilgileri hastanenin elektronik veri tabanından hasta dosyaları taranarak, hastaların başvuru esnasındaki demografik bilgileri, probe küretaj biyopsi sonuçları ve laboratuar sonuçları taranarak kaydedilmiş, hemogram tetkikinden nötrofil, monosit, lenfosit, platelet değerleri kullanılarak sistemik yanıt indeksi, platelet lenfosit oranı, nötrofil lenfosit oranı, monosit lenfosit oranı, lenfosit monosit oranı hesaplanmış ve sonuçlar her iki grup arasında karşılaştırılmıştır. Bulgular: Gruplar arasında sosyodemografik ve doğum özellikleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Çalışma grubundaki 47 kişinin (%49,0) patoloji sonucunun endometrioid tip adenokanser ve 49 kişinin (%51,0) atipili endometrial hiperplazi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine whether the Systemic Inflammatory Response Index can be used as an effective marker in predicting the results of probe curettage and differentiating endometrial cancerous and precancerous lesions. Materials and Methods: The files of all patients who underwent probe curettage at the Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinics of Dr. Sami Ulus Obstetrics, Gynecology and Obstetrics Training and Research Hospital between January 01, 2012 and January 01, 2022 were retrospectively reviewed and patients who met the inclusion and exclusion criteria and who had no active infection were included in the study. A total of 96 patients with atypical endometrial hyperplasia and adenocarcinoma on probe curettage were included in the study group. Among a total of 280 patients with endometrial hyperplasia without atypia as a result of probe curettage between the specified dates, 96 patients were selected as one patient in 3 patients and included in the control group, and the study was conducted with a total of 192 patients. Patient information was recorded by scanning patient files from the electronic database of the hospital, demographic information, probe curettage biopsy results and laboratory results of the patients at the time of admission, systemic response index, platelet lymphocyte ratio, neutrophil lymphocyte ratio, neutrophil lymphocyte ratio, monocyte lymphocyte ratio, lymphocyte monocyte ratio were calculated by using neutrophil, monocyte, lymphocyte and platelet values from the hemogram test and the results were compared between both groups. Findings: There was no statistically significant difference between the groups in terms of sociodemographic and birth characteristics (p>0.05). It was determined that 47 (49.0%) of the study group had endometrioid type adenocarcinoma and 49 (51.0%) had endometrial hyperplasia with atypia.